Obecnie moc zainstalowana w OZE w Polsce dochodzi do 40% Tyle że zdarzają się chłodne i pochmurne dni gdy OZE (głównie część fotowoltaiczna) dają niewiele.
Poniżej dane z https://www.pse.pl/dane-systemowe

ZAPOTRZEBOWANIE [MW] 16 899
GENERACJA [MW] 13 925
el. cieplne 10 995
el. wodne 572
el. wiatrowe 1 326
el. fotowoltaiczne 1 032
el. inne odnawialne 0
SALDO WYMIANY CAŁKOWITEJ [MW] 2 932 IMPORT |
Dzisiaj jest niestety tak że poprawne funkcjonowanie sieci zależy od importu a można się spodziewać wyłączeń 'oszczędnościowych' od 17 do 21. Energia z importu jest droga i traci się jej dużo podczas przesyłu.Kupujemy energię obecnie od prawie wszystkich sąsiadów i czasami jak dzisiaj kupujemy jej więcej niż planowaliśmy co oznacza zakup po wyższej cenie.
Co powoduje takie sytuacje? Brak stabilnych źródeł energii. Takimi są elektrownie cieplne lub elektrownie jądrowe. Elektrownie cieplne mamy wygasić na życzenie UE. Z kolei uruchomienie EJ wlecze się i zdaje się że chodzi o odłożenie "ad calendas grecas" i o wyciąganie z tego kasy - patrz czasy p.Grada. A sąsiedzi uzależniają nas od importu i w efekcie mamy najdroższą energie e Europie co likwiduje konkurencyjność przemysłu w Polsce.
Kadry dla energetyki trzeba przeszkolić. Szkolenie w użytkowaniu elektrowni kosztuje. Najlepiej robić to na uczelniach (np. PW) i później w elektrowniach jądrowych które nie służą do generacji energii pod zmienne obciążenie. W Polsce tak można było robić w reaktorach badawczych. Do dzisiaj przetrwał w Polsce jeden reaktor - Maria - no ale ktoś 'zawalił' z przejrzeniem papierów i reaktor Maria stoi. Pisałem już na ten temat:
Sąsiedzi z zachodu sami zrobili sobie krzywdę i zamknęli swoje elektrownie jądrowe. Dlaczego tak zrobili - to już sprawa dla BND.
Teraz jednak zauważyli swój błąd i szykują się do wykształcenie kadr aby odbudować energetykę jądrową.
Austria ma 2 reaktory badawcze, Niemcy właśnie budują drugi. Tam będą kształcone kadry do odtworzenia energetyki nuklearnej w Niemczech. Będą tam też produkowane radiofarmaceutyki.
Co z Polską energetyką jądrową i z produkcją radioizotopów?
Inne tematy w dziale Technologie