wyszehrad.com wyszehrad.com
205
BLOG

Ciężkie czasy dla rządu Nečasa

wyszehrad.com wyszehrad.com Polityka Obserwuj notkę 2

W związku ze złożeniem dymisji przez reprezentującego partię Věci veřejné (VV, Sprawy publiczne) ministra transportu, Víta Bártę oraz ogłoszenia zamiaru zdymisjonowania dwóch innych ministrów z tej samej partii, ministra spraw wewnętrznych, Radka Johna oraz ministra edukacji, Josefa Dobeša, premier Petr Nečas i kierowany przezeń koalicyjny rząd (ODS, TOP 09, VV) stanęli przed poważnym zagrożeniem.

VV zagroziły bowiem, że jeśli szef rządu przyjmie dymisję Bárty i odwoła Johna oraz Dobeša, a nie uczyni tego samego z trzema innymi szefami resortów, Alexandrem Vondrą (obrona) i Ivanem Fuksą (rolnictwo) reprezentujących tę samą partię co Nečas, a więc ODS, oraz Miroslavem Kalouskiem z TOP 09 (finanse), nie będą dalej popierać jego gabinetu. Oznacza to, że koalicji ODS i TOP 09, aby dysponować większością, brakować będzie w Izbie Poselskiej siedmiu głosów.
Głównym  powodem kryzysu rządowego są związki VV z firmą ochroniarską ABL, której właścicielem był Bárta przed wejściem do świata polityki, a która obecnie należy do członków jego rodziny. Firma najprawdopodobniej sponsoruje VV.
Obecny kryzys to jednak nie jedyny trudny moment, przez który przechodzi rząd  Nečasa od momentu swego powstania w maju 2010 roku. Oto najważniejsze rządowe kryzysy, którym musieli stawić czoła obecny czeski prezes rady ministrów i jego gabinet.
Sprawa sekretarza stanu ds. relacji z UE
Po objęciu urzędu i sformowaniu gabinetu Nečas zamierzał stworzyć urząd sekretarza ds. relacji z UE. Sprzeciwiła się temu druga siła w koalicji rządowej po ODS Nečasa, TOP 09, której przewodniczący, książę Karel Schwarzenberg, piastuje urząd ministra spraw zagranicznych. Szczególnie ostro pomysł szefa rządu krytykował Miroslav Kalousek, wiceprzewodniczący TOP 09 i minister finansów, argumentując, że powołanie komisarza oznaczałoby odebranie części kompetencji szefowi dyplomacji. Kalousek nazwał pomysł Nečasa „oszustwem wobec wyborców”. Ostatecznie premier wycofał się ze swojego pomysłu.
Sprawa podwyżki podatków po zeszłorocznej powodzi
Mimo przedwyborczych zapowiedzi, rząd Nečasa zmuszony był podwyższyć podatki, a właściwie obniżyć ulgi podatkowe. Było to spowodowane szkodami, jakie wyrządziła w kraju powódź, która nawiedziła Czechy w zeszłym roku. Rząd musiał więc znaleźć pieniądze na ich naprawę. Przy tej okazji doszło w mediachdoostrej wymiany zdań między szefem rządu a ministrem finansów,  Miroslavem Kalouskiem.
Afera ABL
To właśnie ponowna odsłona tej afery jest przyczyną obecnego kryzysu  rządowego. Wiosną zeszłego roku dziennik „Mladá Fronta DNES” informował jakoby ochroniarska firma ABL, należąca wówczas do obecnego ministra transportu w rządzie Nečasa i nieformalnego lidera parti VV, Víta Bárty, przed czterema laty śledziła polityków partii ODS, z której wywodzi się obecny premier. Bárta temu zaprzeczył, a Nečas trwał w przekonaniu, że była to prawda. Ostatecznie Bárta przeprosił premiera, ale zarówno obecny szef rządu jak i jego partyjni koledzy od tego czasu dość podejrzliwie traktują Bártę, obawiając się wpływów jego firmy, którą od momentu jego zaangażowania się w politykę kierują członkowie jego rodziny.
Afera korupcyjna w ministerstwie obrony
Minister finansów, Miroslav Kalousek (TOP 09) oskarżył ministra obrony w rządzie Nečasa, Alexandra Vondrę (ODS), o lobbowanie na rzecz zakupu przez czeską armię pojazdów opancerzonych Pandur, produkowanych przez austriacką firmę Steyr, w okresie, gdy pełnił urząd wicepremiera w rządzie Mirka Topolánka.  Kalousek bronił jednocześnie poprzednika Vondry na stanowisku ministra obrony,  Martina Bartáka, pełniącego funkcję szefa resortu obrony w rządzie Jana Fischera. Tymczasem Barták został oskarżony o domaganie się pieniędzy od koncernu Tatra, również ubiegającego się o zamówienia od czeskiej armii na swoje transportery opancerzone. Oskarżenie takie sformułował ambasador USA w Czechach i członek rady nadzorczej Tatry, William Cabaniss. Sprawę bada policja.
Zmiana komendanta głównego policji
Pod koniec zeszłego roku minister spraw wewnętrznych, Radek John (VV), zapowiedział odwołanie z funkcji komendanta głównego policji Oldřicha Martinů twierdząc, że nie jest zadowolony z jego pracy. Premier Nečas zauważył wówczas, że mimo to premier John przez kilka wcześniejszych miesięcy nie sygnalizował żadnych wątpliwości co do jakości pracy komendanta Martinů. Ostatecznie pozostał on jeszcze przez pewien czas na stanowisku, ale odszedł po skandalu korupcyjnym w ministerstwie środowiska. Wówczas komendant zapowiedział odejście z funkcji wraz z końcem 2010 roku. Po jego rezygnacji z zajmowanego stanowiska doszło do kolejnego konfliktu między Nečasem i jego ODS a VV o wybór nowego komendanta.
Afera wokół Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (SFŽP)
Pod koniec zeszłego roku  prezes Funduszu, Libor Michálek, poinformował, żeMartin Knetig,doradca ministra środowiska - Pavla Drobila,  wywierał nań naciski, namawiając do manipulowania środkami finansowymi Funduszu. Pieniądze miały posłużyć finansowaniu partii Drobila, ODS, i jego własnej kariery politycznej. W związku z faktem, że Michálek złożył doniesienie do prokuratury, Drobil podał się do dymisji.
Zmiana podatku dochodowego
Rząd nosił się z zamiarem podwyższenia podatku dochodowego do 20 %. Projektowi zdecydowanie sprzeciwiły się VV. Minister transportu i szara eminencja tej partii, Vít Bárta, szczególnie silnie sprzeciwiał się podwyżce, a sojusznika znalazł w prezydencie Václavie Klausie, który także był jej przeciwny. Ostatecznie podatku nie podwyższono.
Afera wokół firmy Promopro
Afera ta związana jest z oskarżeniami pod adresem ministra obrony w obecnym rządzie, Alexandra Vondry, a dotyczy okresu poprzedzającego czeską prezydencję w Radzie UE, czyli pierwszą połowę 2009 roku, kiedy to Vondra był ministrem ds. europejskich w rządzie Mirka Topolánka. Miał on wówczas mieć wpływ na przyznanie firmie Promopro kontraktu na organizację i obsługę konferencji i zjazdów związanych z prezydencją bez przeprowadzania przetargu. Najbardziej zaciętym krytykiem Vondry jest w tej sprawie minister finansów, Miroslav Kalousek, z partii TOP 09.
Afera wokół ministra Bárty
To kolejna odsłona afery związanej z firmą ABL. Posłowie VV, partii, której szarą eminencją jest minister transportu Vít Bárta, Jaroslav Škárka i Kristýna Kočí, oskarżyli Bártę o płacenie im za lojalność i wspieranie go w jego działaniach jako ministra. Oboje złożyli doniesienie do prokuratury. W związku z tą sprawą minister transportu w rządzie Nečasa podał się do dymisji, która najprawdopodobniej zostanie dziś przyjęta przez prezydenta, Václava Klausa. Niewykluczone, że Bárta pociągnie za sobą dwóch innych ministrów reprezentujących VV, kierującego ministerstwem spraw wewnętrznych Radka Johna oraz szefa resortu edukacji Josefa Dobeša, którym szef rządu zamierza wręczyć dymisje w najbliższych dniach.
michal
Źródło: lidovky.cz
 
Tekst ukazał się na portalu www.wyszherad.com

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka