Wg przeprowadzonego na początku kwietnia sondażu 60% Węgrów uważa, że uchwalenie nowej ustawy zasadniczej jest konieczne.
Sondaż pokazał także, że duże jest poparcie dla zmian, które chce wprowadzić rządząca koalicja Fidesz-KDNP. 88% ankietowanych opowiedziało się za umieszczeniem w preambule odniesień do Korony Świętego Stefana i historycznych tradycji kraju, natomiast 80% poparło zapis o pozytywnej roli chrześcijaństwa w historii Węgier oraz o szacunku dla innych religii.
Wg sondażu najwięcej zwolenników ustawy zasadniczej znajduje się wśród elektoratu rządzącej koalicji– 79% osób popierających koalicję Fidesz-KDNP opowiada się również za wprowadzeniem nowej konstytucji. Z kolei wśród wyborców skrajnie prawicowego Jobbiku odsetek ten wynosi 66%. Elektorat partii opozycyjnych nie jest tak przychylny planom koalicji. 60% zwolenników Socjalistycznej Partii Węgier (MSzP) oraz 46% wyborców ugrupowania Polityka Może Być Inna (LMP) jest przeciwko nowej konstytucji.
Przyjęty niedawno projekt nowej węgierskiej konstytucji
budzi wiele kontrowersji. Posłowie opozycji nie włączyli się w proces jej tworzenia. Politykom lewicy nie podobają się nie tylko odniesienia do historii i chrześcijaństwa, ale także zapis o ochronie życia płodu od momentu poczęcia. Środowisko homoseksualistów zarzuca natomiast projektowi brak zapisu o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz zawartą w nim deklarację ochrony małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety. Kontrowersje wzbudził również pomysł wprowadzenia zapisu umożliwiającego przyznanie praw wyborczych dzieciom za pośrednictwem ich rodziców, z którego rządzący Fidesz ostatecznie się wycofał.
Z drugiej strony projekt konstytucji był chwalony przez szefa Europejskiej Partii Ludowej, Francuza Josepha Daula oraz amerykańską ambasador na Węgrzech - Eleni Tsakopoulos-Kounalakis. Wg Daula konstytucja jest oparta na Karcie Praw Podstawowych UE i kładzie nacisk na odpowiedzialność za przyszłe pokolenia (poprzez wprowadzenie progu ograniczającego wysokość długu publicznego do 50% PKB). Zdaniem Tsakopoulos-Kounalakis proponowany projekt gwarantuje rządy prawa, przestrzeganie praw mniejszości i pluralizm poglądów.
Obecna konstytucja Węgier została uchwalona w 1949 r. Wiele poprawek wprowadzono do niej w 1989 r., kiedy państwo wkraczało na drogę demokracji. Węgry są jedynym państwem w Europie Środkowej i Wschodniej, w którym obowiązuje konstytucja uchwalona w okresie komunistycznym.
krzsz
Źródło: politics.hu / własne
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka