W kilku miasteczkach na wschodzie Węgier skrajna prawica organizuje patrole, których celem ma być przeciwdziałanie przestępczości Romów. Liberalna opozycja i organizacje pozarządowe protestują. Rząd stara się zwalczać to zjawisko.
Członkowie Cywilnego Stowarzyszenia Patrolowego Lepsza Przyszłość, związanego ze skrajnie prawicową partią Jobbik, patrolują miasta położone na wschodzie Węgier, w których mieszka duża liczba Romów. Organizowanie patroli miało ostatnio miejsce również na północnym-wschodzie kraju.
Zdaniem inicjatorów akcji, jej celem jest zapobieganie rosnącej przestępczości w regionie. Gergely Rubi, członek Stowarzyszenia Patrolowego i poseł Jobbiku, powiedział, że akcja jest odpowiedzią na prośby mieszkańców, domagających się większej policyjnej ochrony ze względu na kradzieże. Wg Rubiego siły policyjne na patrolowanych przez Lepszą Przyszłość obszarach były zdecydowanie zbyt małe.
Minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter (Fidesz) wezwał organizację do zaprzestania patrolowania miast oraz zapowiedział podjęcie działań wobec tych, którzy łamią prawo. Przeciwnicy akcji patrolowania argumentują, że utrzymywanie porządku publicznego jest monopolem państwa, dlatego jedynie siły policyjne powinny sprawować kontrolę w tej dziedzinie.
Z kolei opozycyjna partia zielonych Polityka Może Być Inna (LMP) oraz niektóre organizacje społeczne zwracają uwagę na zagrożenie, jakie patrole mogą stanowić dla ludności romskiej oraz uważają, że Romowie są zastraszani i traktowani przez polityków Jobbiku jak kozioł ofiarny.
2 kwietnia Jobbik zorganizował w miejscowości Hejoszalonta w północno-wschodnich Węgrzech demonstrację z pochodniami, której hasłem przewodnim był protest przeciw „cygańskiej przestępczości”. Powodem demonstracji było dokonane 22 marca zabójstwo, o które podejrzani są członkowie mniejszości romskiej. Zdaniem policji nie pochodzą oni jednak z Hejoszalonta. Tego samego dnia na kontr-manifestacji zebrali się członkowie LMP i Amnesty International, którzy wyrazili swoją solidarność z ludnością romską. Następnego dnia Romowie odmówili zabrania swoich dzieci do przedszkola, którego jeden z wychowawców wziął udział w manifestacji.
Komisja Europejska skierowała do rządu węgierskiego krytyczne uwagi związane z antyromskimi demonstracjami i organizowaniem patroli.
Podczas spisu powszechnego w 2001 r. przynależność do mniejszości romskiej zadeklarowało ponad 190 tysięcy osób. Jednak wg samorządów mniejszości romskiej Romów jest Węgrzech znacznie więcej - ich liczba może sięgać nawet 600 000.
krzsz
Źródła: politics.hu / hnonline.sk / coe.int
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka