wyszehrad.com wyszehrad.com
223
BLOG

Buzek chwali węgierską prezydencję (tłumaczenie artykułu)

wyszehrad.com wyszehrad.com Polityka Obserwuj notkę 0

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, pochwalił węgierską prezydencję w Radzie UE za jej „wzorową” współpracę z Parlamentem Europejskim. W swoim artykule dla oficjalnego serwisu internetowego węgierskiej prezydencji (eu2011.hu), Buzek wypowiedział się także m.in. na temat działań węgierskiej prezydencji mających na celu przezwyciężenie kryzysu gospodarczego przez UE, zdynamizowanie projektu Strategii dunajskiej czy rozszerzenia UE. Oto tłumaczenie artykułu autorstwa byłego premiera RP.

 
Węgry, solidny partner
„Minęła już ponad połowa okresu węgierskiej prezydencji w Radzie UE. Realizacja priorytetów węgierskiej prezydencji postępuje w odpowiednim tempie. Węgry świetnie poradziły sobie z odpowiedzialnością, jaką nakłada na kraje sprawujące rotacyjną prezydencję w Radzie UE Traktat Lizboński. Udowodniły, że są solidnym partnerem.”
 
Dobra współpraca prezydencji i PE
„Węgry dotrzymały swojej obietnicy i wzorowo współpracują z Parlamentem Europejskim. Czujnie przysłuchiwałem się debatom na temat węgierskiej ustawy medialnej i bardzo się cieszę, że sprawa została rozwiązana dzięki konstruktywnym dyskusjom między węgierskim rządem, a instytucjami UE.
Odbywałem regularne i owocne spotkania z prezydentem Pálem Schmittem, premierem Viktorem Orbánem, sekretarz stanu ds. UE, Enikő Győri, oraz z innymi ministrami. Wspólnie poczyniliśmy postępy w wielu ważnych sprawach i zagadnieniach dotyczących polityki międzynarodowej.
 
Pakiet zarządzania gospodarczego – najwyższy priorytet
„Jedną z kwestii nad którą razem pracowaliśmy był pakiet zarządzania gospodarczego. Był to priorytet, zarówno dla PE, jak i dla węgierskiej prezydencji. Umożliwi on zwiększenie dyscypliny budżetowej i bardziej skrupulatną kontrolę polityki gospodarczej. Głosowanie nad nim odbędzie się w kwietniu podczas spotkania Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Następnie rozpoczną się negocjacje z krajami ubiegającymi się o członkostwo w UE. Powinny zakończyć się pod koniec czerwca.
Rozpoczęto już wprowadzanie w życie tzw. semestru europejskiego, osiągnięto także, za sprawą zgody PE na poprawkę w Traktacie, dotyczące Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej. Węgry zasługują na zaufanie za to, co zrobiły dla osiągnięcia w tych sprawach konsensusu oraz za ich działania mające na celu przezwyciężenie kryzysu ekonomicznego.”
 
Strategia UE wobec Romów
„Dwanaście milionów Europejczyków ma trudności z dostępem do edukacji, odpowiednich mieszkań, miejsc pracy i opieki zdrowotnej. Wykluczenie Romów jest niedopuszczalne. Przyjęcie raportu dotyczącego integracji Romów autorstwa mającej romskie pochodzenie węgierskiej posłanki do PE Lívii Járók, było ważnym krokiem naprzód. Wzbogacił on opracowaną przez Komisję Europejską Strategię dla Romów, zaprezentowaną podczas kwietniowego posiedzenia PE. Ufam, że dzięki zaangażowaniu węgierskiej prezydencji strategia ta zostanie przyjęta przez Radę Europejską już w czerwcu.”
 
Ku europejskiemu rynkowi energii
„Potrzeba stworzenia wspólnego europejskiego rynku energetycznego jest moim priorytetem, do którego dąży również węgierska prezydencja. Cieszę się, że na zorganizowanym w lutym specjalnym szczycie poświęconym zagadnieniom energetyki, toczyły się na ten temat ożywione dyskusje. Ale trzeba robić więcej. Europa musi działać już dziś, w przeciwnym razie problemy energetyczne mogą stać się największą słabością Unii. Potrzebujemy naprawdę zintegrowanego rynku energetycznego oraz inwestycji w infrastrukturę i zieloną energię.”
 
Pochwała Strategii dunajskiej
„Jako przewodniczący PE odwiedziłem Węgry aż czterokrotnie, więcej niż jakikolwiek inny kraj. 9 marca z kolei złożył mi rewizytę mój były kolega z ław parlamentarnych, prezydent Węgier Pál Schmitt. W swoim przemówieniu w PE prezydent Schmitt mówił o Strategii dunajskiej, inicjatywie w skali makroregionalnej, w którą, na co liczymy, zaangażuje się 8 państw UE oraz 6 krajów spoza wspólnoty. Z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę, mającą na celu polepszenie sieci transportowej i energetycznej, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, zacieśnienie współpracy na rzecz środowiska naturalnego i rozwoju społecznego oraz gospodarczego w regionie”.
 
Pełne poparcie dla rozszerzenia UE
„Węgierska prezydencja chce posunąć do przodu proces przyjmowania nowych członków do UE, co w pełni popieram. Chorwacja jest coraz bliżej wstąpienia do Unii, jest już na ostatniej prostej swojej drogi do wspólnoty. Wejście tego kraju do UE będzie doskonałym przykładem dla jego sąsiadów z Europy południowo-wschodniej, pokazującym, że reformy się opłacają. Wierzę, że długoterminowa stabilizacja w regionie zależy od obrania przez te państwa kursu na integrację z Unią. Bardzo się cieszę, że wraz z marszałkiem parlamentu węgierskiego, László Kövérem, przewodzimy razem wspólnemu szczytowi Parlamentu Europejskiego i Parlamentu Węgier, dotyczącemu przyjmowania nowych państw członkowskich do UE.
Coraz bliżej wstąpienia w szeregi państw członkowskich jest Islandia (…) Żałuję natomiast, że w martwym punkcie znalazły się negocjacje z Turcją. Liczę, że węgierska prezydencja będzie potrafiła skłonić stronę turecką do podjęcia rozmów w rozdziale dotyczącym konkurencji i do ratyfikowania tzw. protokołu z Ankary.”
 
Sukces Wspólnotowego Mechanizmu Ochrony Ludności w Libii
„W chwili obecnej wciąż niespokojnie jest w krajach arabskich. Wprawdzie demokracja nie może być narzucana z zewnątrz, ale musimy stale monitorować sytuację w Afryce Północnej, Syrii, Bahrajnie i Jemenie oraz wspierać, na wszelkie sposoby, zmiany zachodzące na tych obszarach. Warto podkreślić, że podczas węgierskiej prezydencji po raz pierwszy w historii zastosowano Wspólnotowy Mechanizm Ochrony Ludności. Celem tego działania była ewakuacja obywateli państw UE z ogarniętej zamieszkami Libii.
Parlament Europejski debatuje obecnie nad przedefiniowaniem Polityki Sąsiedztwa i stara się określić jaką rolę UE powinna odgrywać wobec swoich południowych sąsiadów i jak mogłaby wesprzeć ich demokratyzację.”
 
Ku pamięci Józsefa Antalla
„Jeden z gmachów PE został w tym roku nazwany imieniem pierwszego demokratycznie wybranego premiera Węgier, Józsefa Antalla. 2 lutego bieżącego roku marszałek parlamentu węgierskiego, László Kövér, przekazał PE maszynę do pisania, która należała do Antalla. Czy można w lepszy sposób uczcić pamięć jednej z najważniejszych postaci walki o demokrację w Europie?”
 
Nadzieja na dalszą współpracę
„Parlament Europejski jest gotów kontynuować współpracę z węgierską prezydencją. Jestem przekonany, że praca wykonana przez prezydencję węgierską da solidne podstawy dla prezydencji polskiej oraz dla całego nowego trio prezydencji (Polska, Dania i Cypr – przyp. tłum.), które rozpocznie działania 1 lipca. Liczę, że podstawy te będą silne zwłaszcza w dziedzinach energetyki i rozszerzenia UE.”
michal
Źródło: eu2011.hu
 
Tekst ukazał się na portaluwww.wyszehrad.com

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka