Józsefowi Berényi’emu, przewodniczącemu Partii Węgierskiej Koalicji (SMK), grozi utrata słowackiego obywatelstwa. Może się tak stać na podstawie uchwalonej przed rokiem ustawy, pozbawiającej obywatelstwa tych, którzy poproszą o paszport innego kraju.
József Berényi, lider SMK, jednej z dwóch głównych partii reprezentujących mniejszość węgierską na Słowacji (która jednak nie dostała się w ostatnich wyborach do parlamentu), ogłosił na początku roku, że poprosił o węgierskie obywatelstwo. Na mocy obowiązującej na Słowacji ustawy (którą obecna koalicja próbuje zmienić, na razie bez powodzenia) powinien więc zostać pozbawiony obywatelstwa słowackiego. To z kolei spowodowałoby przymus jego rezygnacji z przewodniczenia partii politycznej, jaką jest SMK.
W niedawnej wypowiedzi dla portalu aktualne.sk Berényi stwierdził jednak, że nikt nie odebrał mu statusu obywatela Słowacji. Szef SMK nie chciał przy tym odpowiedzieć na pytanie, czy uzyskał już obywatelstwo Węgier.
Taką sytuacją oburzeni są politycy Słowackiej Partii Narodowej (SNS). Jej przewodniczący, Jan Slota, złożył w tej sprawie doniesienie do ministerstwa spraw wewnętrznych i zażądał zbadania, czy Berényi jest już obywatelem Węgier. Zadanie to może okazać się jednak trudne, ponieważ Węgry nie zamierzają informować innych państw o tym, komu przyznały węgierskie obywatelstwo. Slota nie przebierając w słowach krytykuje nie tylko Berényi’ego, ale również pochodzącego z węgierskiej mniejszości szefa słowackiej policji, Jaroslava Spišiaka, który, zdaniem szefa narodowców, powinien zająć się tą sprawą.
Na Słowacji żyje około 500-tysięczna mniejszość węgierska, która stanowi około 10% ludności.
* Na mocy tzw. ustawy o obywatelstwie, uchwalonej przez rząd Viktora Orbána wkrótce po jego dojściu do władzy, paszport węgierski mogą otrzymać osoby, które udowodnią znajomość języka węgierskiego lub które posiadały węgierskich przodków. Zniesiony został natomiast dotychczasowy warunek zamieszkiwania przez określony czas na terytorium Węgier. Natychmiastową reakcją słowackiego rządu Roberta Fico była ustawa pozbawiająca słowackiego obywatelstwa te osoby, które przyjmą paszport innego kraju. Obecny rząd Ivety Radičovej próbował złagodzić prawo Ficy, ale nie jest w stanie osiągnąć porozumienia ze wszystkimi partiami koalicyjnymi.
krzsz
Źródło: aktualne.sk / własne
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka