Na niedzielę 1 maja przypadła 60. Rocznica powstania czeskiej i słowackiej rozgłośni Radia Wolna Europa. W związku z tym w środę i czwartek odbył się w Pradze cykl wydarzeń upamiętniających to wydarzenie.
W środę w ciągu dnia słuchacze mogli na falach Czeskiego Radia wysłuchać wywiadu z redaktorami czeskiej i słowackiej rozgłośni Wolnej Europy, Vladimírem Benešem i Tiborem Molkiem. Ten ostatni opowiedział m.in. o tym, jak przedostał się z Czechosłowacji do Austrii, co miało miejsce w 1953 roku. Wówczas to, z grupą kolegów, podjął się próby przepłynięcia wpław Dunaju. Nie wszystkim udało się dotrzeć na austriacki brzeg, jednego z uciekinierów zastrzelili bowiem czechosłowaccy pogranicznicy, a drugi utopił się. Z kolei matka Molka na trzy lata trafiła do więzienia. Tymczasem Beneš przypomniał słuchaczom postać redaktora Pavla Tigrida, jednej z kluczowych postaci czeskiej sekcji Wolnej Europy.
Ponadto w środę w siedzibie Czeskiego Radia w Pradze odbyła się także prezentacja książki „Svobodně!” („Na wolności!”), przedstawiającej historię czeskiej i słowackiej rozgłośni Radia Wolna Europa.
Co więcej, we środowy wieczór w kościele pod wezwaniem św. Ludmiły na Vinohradach biskup Pragi Václav Malý odprawił mszę za zmarłych pracowników czeskiej i słowackiej sekcji Radia Wolna Europa.
Z kolei w czwartek w siedzibie czeskie senatu odbyła się konferencja poświęcona Radiu Wolna Europa. Wzięli w niej udział m.in. premierzy Słowacji i Czech, Iveta Radičová i Petr Nečas.
„Demokracja, wolność, odpowiedzialność – to kluczowe wartości godnego życia, bliskie każdemu z nas. Te wartości niosła ze sobą rozgłośnia Wolna Europa i przekazała je ona wolnym mediom, które rozpoczęły działalność w naszych krajach po 1989 roku” – powiedziała premier Słowacji.
Tymczasem premier Czech porównał Wolną Europę do instytucji naukowej. Zdaniem Nečasa Wolna Europa odegrała kluczową rolę w przekazywaniu za żelazną kurtynę informacji, których uzyskanie z reżimowych mediów było niemożliwe.
Obchody w czwartkowy wieczór uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia. Odbył się on w Ogrodzie Wallensteina (Valdštejnská zahrada) na Malej Stranie. W repertuarze znalazły się m.in. Błękitna rapsodia George’a Gershwina oraz Symfonia „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka. W piątek w tym samym miejscu otwarta zostanie wystawa poświęcona historii rozgłośni Radia Wolna Europa.
michal
Źródło: rozhlas.cz
Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka