Nie samym njusem żyje człowiek
"Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda." Charles-Maurice de Talleyrand
62 obserwujących
307 notek
615k odsłon
2934 odsłony

Znów na drodze do PRL-bis

Wykop Skomentuj237

Ci, którzy urodzili się w PRL mają dużą szansę umrzeć w PRL-bis.

Państwo z iluzją suwerenności to państwo po wejściu w życie szeroko dyskutowanego w ostatnim czasie mechanizmu praworządności. Z parlamentem, który uchwali czy zmieni prawo o o tyle, o ile nie sprzeciwi temu podmiot zewnętrzny. Z rządem, który rządzi pod warunkiem, że nie jest na ścieżce kolizyjnej z inną, zewnętrzną wobec niego władzą.

Dziś chodzi tylko o środki z unijnego budżetu. Jutro może chodzić o inny dowolny obszar regulowany przez prawo.

Gdy gangster złamie prawo, aby zaprowadzić porządek w Warszawie i Budapeszcie to czemu mialby nie zrobić tego ponownie?

Zdrowy rozsądek sprzeciwia się tezie, że poza traktatowa broń zostanie uzyta raz a później zostanie odłożona do szuflady. Taki precedens zachęca a nie odstrasza. 

Z jakiego powodu gangster miałby nie naruszyć w przyszłości innej normy traktatowej skoro jej naruszenie daje mu więcej faktycznej władzy niż przestrzeganie prawa? Tym bardziej, że towarzyszy temu medialny aplauz i zapewnianie, że bezprawne postępowanie jest słuszne.

Władza nie zna czegoś takiego, to jej natura, jak mechanizm samoograniczenia. Nie jest w stanie zatrzymać się - może zostać jedynie zatrzymana. 

Jezeli nie zostanie obudzimy się w PRL-bis. Z atrapą Sejmu, Senatu, rzadu, Prezydenta, bo prawdziwe centrum władzy będzie już gdzie indziej.

Są jednak wśród nas ci, którzy będą szczęśliwi, gdy gangster wygra: znów zostaniemy uratowani, jak to dawnej bywało, przez carycę Katarzynę i Fryderyka II Wielkiego. Bo przecież nic mniej niż krainy mlekiem i miodem płynącej komisarze dla nas nie pragną :). Tej wiary się trzymajmy jak pijany płotu.

Wykop Skomentuj237
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka