0 obserwujących
344 notki
251k odsłon
  394   0

ZJAZD KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ

Młodsza część delegacji Katowickiego Klubu "Gazety Polskiej" z posłem Joachimem Brudzińskim
Młodsza część delegacji Katowickiego Klubu "Gazety Polskiej" z posłem Joachimem Brudzińskim

 

27.05.2012 r. uczestniczyłem w VIII Zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Sielpi (Województwo Świętokrzyskie). W zjeździe uczestniczyło 650 osób z ponad 100 klubów z Polski i nie tylko. Kluby GP funkcjonują już nawet w tak niewiarygodnych miejscach jak Winnipeg czy Calgary w Kanadzie. Wiodącym tematem spotkania było wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej z udziałem wybitnych naukowców z USA polskiego pochodzenia.  
W składzie 10-osobowej reprezentacji Katowickiego Klubu „Gazety Polskiej” im.Sławomira Skrzypka poza mną byli m.in. Wiceprezydent Katowic Michał Luty, radna Krystyna Panek oraz kilku członków i sympatyków Forum Młodych PiS. W programie wiele miejsca poświecono wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej. Swoją analizę m.in. obalającą możliwość oderwania skrzydła przez brzozę przedstawił prof.Wiesław Binienda. Pokazana została zarówno absurdalność występowania brzozy pancernej jak i co powoduje takie rozbicie kadłuba jak widzieliśmy na zdjęciach. Zorganizowano telemost z dr.Kazimierzem Nowaczykiem (Uniwersytet Maryland) z Nowego Jorku. Cennym źródłem informacji okazały się system TAWS i komputer pokładowy – przekazane do Stanów Zjednoczonych do producenta. W raporcie komisji Millera zamazano informację o wystąpieniu ostatniego alarmu (38) systemu TAWS. Dr Nowaczyk dodał, że dane zapisane w dzienniku awarii znacząco odbiegają od tych, które znalazły się w raporcie MAK oraz komisji Millera; chodzi m.in o odległość rządowego tupolewa od ziemi oraz o prędkość samolotu. W panelu prowadzonym przez Katarzynę Gójską-Hejke (red.nacz. „Nowego Państwa”) uczestniczył również poseł Antoni Macierewicz.
W sobotę na zjeździe gościli prezes Rady Porozumienia Społecznego CET na Węgrzech i w Niecce Karpackiej dr. László Csizmadia i dr. Konradm Sutarski, pisarz, poeta oraz twórca Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii. W panelu nt. „Bezpieczeństwo energetyczne i międzynarodowe Polski” z udziałem prof. Krzysztofa Szczerskiego, min. Piotra Naimskiego, i europosła Ryszarda Czarneckiego uczestnicy skoncentrowali się na temacie nowych źródeł energii - gazu i ropy łupkowych.
Najciekawszy był panel nt. „Kryzys gospodarczy w Polsce. Możliwe scenariusze przebiegu oraz sposoby wyjścia” z udziałem Wiceprezesa PiS pani poseł Beaty Szydło, głównego ekonomisty SKOK pana Janusza Szewczaka oraz dr Ireneusza Jabłońskiego (Centrum im. Adama Smitha) Niestety nie mógł przybyć Prezes PiS, Jarosław Kaczyński – zastąpił go Wiceprezes PiS poseł Adam Lipiński. Wspólnie z byłym podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta posłem Andrzejem Dudą omówili oni obecną sytuację polityczną w Polsce. Klubowiczów odwiedził również Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
Na zjeździe klubów GP było wiele wydarzeń artystycznych. W nocy z piątku na sobotę odbyło się spotkanie z reżyserem Mariuszem Pilisem, połączone z pokazem jego najnowszego filmu o sytuacji politycznej w Polsce i na Ukrainie w kontekście zbliżającego się Euro, a także projekcja amerykańskiego filmu fabularnego „5 dni wojny” o ataku Rosji na Gruzję. W sobotę wieczorem odbył się koncert Pawła Piekarczyka i zespołu „Panaceum” promujący najnowszą płytę artysty „Drugi obieg w kondominium”.
Zjazd był przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń z innymi klubowiczami. Szczególnie udana integracja wystąpiła z klubem z Hamburga oraz Gliwicami. Okazją do rozmów było spotkanie pierwszego dnia, kiedy w panelu kierowanego przez redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza i Przewodniczącego Klubów GP Ryszarda Kapuścińskiego analizowano możliwości rozwoju i wsparcia mediów ze Strefy Wolnego Słowa (tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, miesięcznik „Nowe Państwo”, portal Niezalezna.pl). Jako przewodniczący Klubu GP otrzymałem certyfikat z prawem do używania nazwy Gazety Polskiej.
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale