Paweł Łęski Paweł Łęski
90
BLOG

30 marca, pierwsza lampa

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 1

30 marca 1853 – W oknie wystawowym lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa, skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza i blacharza Adama Bratkowskiego. Polak dokonał destylacji ropy naftowej, ale i wskazał tego praktyczną użyteczność.


image

1853 roku 31 lipca jako pierwszy na świecie oświetlony w ten sposób został lwowski szpital. Do powszechnego użytku weszła w latach 1860–1865. Wynalazek lampy i otrzymanie nafty przyczyniły się bezpośrednio do powstania przemysłu naftowego, najpierw jako drobnych spółek, a potem wielkich kompanii. 


image

Lampa naftowa (Wikipedia) – skonstruowana przez polskiego chemika, farmaceutę i przedsiębiorcę Ignacego Łukasiewicza w 1853 we Lwowie, była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Stosując frakcjonowaną destylację uzyskał w temperaturze do 250°C preparat pozbawiony lekkich frakcji, oddzielił go w aparaturze od ciężkich węglowodorów, potem rafinował stężonym roztworem kwasu siarkowego i otrzymał na przełomie 1852–1853 naftę.


image

Na tym się nie kończy polski udział w tym innowacyjnym przełomie. Przenieśmy się kilkadziesiąt lat później, wśród poszkodowanych przez bezprawne sowieckie konfiskaty byli np. potomkowie śp. Witolda Zglenickiego, właściciela pól naftowych Baku i wynalazcy technologii do wydobycia ropy z dna morskiego.

image

Dwóch miliarderów z przeciwległych krańców spektrum politycznego, lewicowy finansista George Soros i prawicowy przemysłowiec Charles Koch, sfinansowali think tank, który jak twierdzili jego współzałożyciele, rzuci wyzwanie amerykańskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu, promując schyłek „ niekończącej się wojny ”za granicą. Kapitał założycielski to 800.000 $.


Filantropia to potężne narzędzie do promowania światopoglądu. Pod szlachetną nazwą nie zawsze kryją się szlachetne cele. Ale to już nikogo nie dziwi gdy dochodzenie do prawdy jest nazbyt żmudnym zajęciem.


Wielu miliarderów angażuje się w filantropię. Ale Soros i Koch należą do miliarderów, którzy najbardziej bezpośrednio wykorzystali swoją filantropię do rozwoju swoich światopoglądów. Soros ma teraz 8 miliardów dolarów netto po przekazaniu ponad 32 miliardów dolarów swojej filantropijnej agencji Open Society Foundations. Charles Koch, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, miał majątek szacowany na 50 miliardów dolarów. Ojciec Charles'a, Fred dorobił się na omijaniu patentów dotyczących destylacji ropy naftowej. 

Winkler-Koch podpisał umowy na budowę instalacji destylacji ropy naftowej w Związku Radzieckim , które nie uznawały praw własności intelektualnej. W latach 1929–1932 firma Winkler-Koch przeszkoliła bolszewickich inżynierów i pomogła reżimowi Stalina założyć piętnaście nowoczesnych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Później Koch zbudował trzecią co do wielkości rafinerię ropy naftowej obsługującą III Rzeszę , projekt, który osobiście zatwierdził Adolf Hitler.


To bogactwo dawało obu mężczyznom siłę i wpływy, o których prawie każdy na świecie może tylko pomarzyć. Mogą wpływać na bieg zdarzeń. Jak się z tym czujemy?

Nowa fala krytyków zakwestionowała władzę wielkich filantropów w demokracjach, także w Polsce - i to nie tylko w przypadkach, w których uważamy, że wydawali swoje pieniądze okrutnie i nierozsądnie, ale także w przypadkach, w których naszym zdaniem wydali je dobrze.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura