39 obserwujących
3160 notek
782k odsłony
  177   0

Zjawa wiecznie żywa

image

Sześć zjaw Lenina- obraz Dali z 1931 roku. Zwycięstwo rewolucji bolszewickiej z października 1917 roku, powstanie pierwszego państwa  komunistycznegi i słowo magiczne "Rewolucja!" stało się w latach dwudziestych dla artystów, malarzy, poetów, muzyków bardzo ważne. Chcieli oddać świat i człowieka w ręce nowej utopii.


Niektórzy twierdzą, że nie byłoby rewolucji październikowej ani Związku Radzieckiego bez pieniędzy z Niemiec. Rzesza udzieliła Leninowi wsparcia logistycznego i materialnego, by przejąć władzę w Rosji. Było to kiedyś utrzymywane w największej tajemnicy. Dziś historycy zastanawiają  się, czy rewolucja październikowa i powstanie Związku Radzieckiego byłoby możliwe bez tej niemieckiej "pomocy".


Kiedy w Piotrogrodzie wybuchła rewolucja lutowa, Lenin utknął w Zurychu, chciał jak najszybciej dotrzeć do Rosji, a mógł to zrobić tylko przez terytorium wrogiego państwa - Niemiec. Z drugiej strony Niemcy były zainteresowane pomysłem wysłania do Rosji osoby zdolnej zdestabilizować sytuację polityczną, aby wyprowadzić ten kraj z wojny.


Nie chodziło o zniszczenie imperium carskiego od wewnątrz, ponieważ praktycznie już nie istniało, była to tylko kwestia podkopania rządu tymczasowego, który obiecał aliantom kontynuowanie wojny.


Zadaniem Lenina było w szczególności zdestabilizowanie rządu tymczasowego przez podsycanie niepokojów w kraju. Później rząd II Rzeszy stwierdził, że Lenin działał zgodnie z niemieckim planem i pracował nad eskalacją konfliktu wewnętrznego. Aby uniknąć oskarżeń o przekraczanie terytorium wroga, wagon Lenina został zaplombowany po wyjeździe ze Szwajcarii. Była to zatem przestrzeń eksterytorialna, której Lenin nie opuścił podczas całej podróży. Z tego powodu, gdy przybył do Rosji, mógł powiedzieć, że nie podróżował niemieckim pociągiem.


W każdym razie, rosyjskie tajne służby zdawały sobie sprawę z sytuacji, a nawet planowały aresztowanie Lenina za zdradę stanu, jednak Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich  zagwarantowała jego bezpieczeństwo.


Wsparcie finansowe zaczęło się dopiero po tym, jak Lenin wszedł do swojego wagonu. Wiemy, że niemieckie pieniądze były przeznaczone na cele propagandowe, ale nie znamy kwot i okresu finansowania. Niemiecki rząd wkrótce zorientował się, że nie jest już w jego interesie wspieranie Lenina, który stał się potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa samych Niemiec. Zamiarem Rzeszy stało się wsparcie separatystycznych ruchów, by wyrwać narody z objęć Rosji.


Niemcy rozszerzyły swój program na wschód. Nie było jednak jednomyślności w tej sprawie w rządzie niemieckim, a aneksja rozległych terytoriów oznaczała niemożność przeniesienia oddziałów wojskowych na front zachodni. Sytuacja ewoluowała w taki sposób, że Niemcy zaczęły wspierać aspiracje niepodległościowe Polaków, Ukraińców i republik bałtyckich.


Niemcy skorzystały na traktacie brzeskim, było to jednak pyrrusowe zwycięstwo. Lenin był na tyle sprytny, by dać Niemcom to, czego chcieli, i w ten sposób zachować swoją władzę w marcu 1918 r. Jednak za chwilę rewolucję przeniósł na teren Niemiec.


Lenin mógł dotrzeć do Rosji w inny sposób. Na przykład drogą morską ale dotarłby tam później, jego towarzysze byli już w Piotrogrodzie a główną postacią dla Niemiec był Lenin. Bez Lenina nie byłoby rewolucji październikowej, jego towarzysze, a zwłaszcza Stalin, nie byli zainteresowani puczem. Woleli socjalistyczny rząd koalicyjny, w którym wszystkie strony byłyby reprezentowane.Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura