Paweł Łęski Paweł Łęski
207
BLOG

Zjawa wiecznie żywa

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

image

Sześć zjaw Lenina- obraz Dali z 1931 roku. Zwycięstwo rewolucji bolszewickiej z października 1917 roku, powstanie pierwszego państwa  komunistycznegi i słowo magiczne "Rewolucja!" stało się w latach dwudziestych dla artystów, malarzy, poetów, muzyków bardzo ważne. Chcieli oddać świat i człowieka w ręce nowej utopii.


Niektórzy twierdzą, że nie byłoby rewolucji październikowej ani Związku Radzieckiego bez pieniędzy z Niemiec. Rzesza udzieliła Leninowi wsparcia logistycznego i materialnego, by przejąć władzę w Rosji. Było to kiedyś utrzymywane w największej tajemnicy. Dziś historycy zastanawiają  się, czy rewolucja październikowa i powstanie Związku Radzieckiego byłoby możliwe bez tej niemieckiej "pomocy".


Kiedy w Piotrogrodzie wybuchła rewolucja lutowa, Lenin utknął w Zurychu, chciał jak najszybciej dotrzeć do Rosji, a mógł to zrobić tylko przez terytorium wrogiego państwa - Niemiec. Z drugiej strony Niemcy były zainteresowane pomysłem wysłania do Rosji osoby zdolnej zdestabilizować sytuację polityczną, aby wyprowadzić ten kraj z wojny.


Nie chodziło o zniszczenie imperium carskiego od wewnątrz, ponieważ praktycznie już nie istniało, była to tylko kwestia podkopania rządu tymczasowego, który obiecał aliantom kontynuowanie wojny.


Zadaniem Lenina było w szczególności zdestabilizowanie rządu tymczasowego przez podsycanie niepokojów w kraju. Później rząd II Rzeszy stwierdził, że Lenin działał zgodnie z niemieckim planem i pracował nad eskalacją konfliktu wewnętrznego. Aby uniknąć oskarżeń o przekraczanie terytorium wroga, wagon Lenina został zaplombowany po wyjeździe ze Szwajcarii. Była to zatem przestrzeń eksterytorialna, której Lenin nie opuścił podczas całej podróży. Z tego powodu, gdy przybył do Rosji, mógł powiedzieć, że nie podróżował niemieckim pociągiem.


W każdym razie, rosyjskie tajne służby zdawały sobie sprawę z sytuacji, a nawet planowały aresztowanie Lenina za zdradę stanu, jednak Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich  zagwarantowała jego bezpieczeństwo.


Wsparcie finansowe zaczęło się dopiero po tym, jak Lenin wszedł do swojego wagonu. Wiemy, że niemieckie pieniądze były przeznaczone na cele propagandowe, ale nie znamy kwot i okresu finansowania. Niemiecki rząd wkrótce zorientował się, że nie jest już w jego interesie wspieranie Lenina, który stał się potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa samych Niemiec. Zamiarem Rzeszy stało się wsparcie separatystycznych ruchów, by wyrwać narody z objęć Rosji.


Niemcy rozszerzyły swój program na wschód. Nie było jednak jednomyślności w tej sprawie w rządzie niemieckim, a aneksja rozległych terytoriów oznaczała niemożność przeniesienia oddziałów wojskowych na front zachodni. Sytuacja ewoluowała w taki sposób, że Niemcy zaczęły wspierać aspiracje niepodległościowe Polaków, Ukraińców i republik bałtyckich.


Niemcy skorzystały na traktacie brzeskim, było to jednak pyrrusowe zwycięstwo. Lenin był na tyle sprytny, by dać Niemcom to, czego chcieli, i w ten sposób zachować swoją władzę w marcu 1918 r. Jednak za chwilę rewolucję przeniósł na teren Niemiec.


Lenin mógł dotrzeć do Rosji w inny sposób. Na przykład drogą morską ale dotarłby tam później, jego towarzysze byli już w Piotrogrodzie a główną postacią dla Niemiec był Lenin. Bez Lenina nie byłoby rewolucji październikowej, jego towarzysze, a zwłaszcza Stalin, nie byli zainteresowani puczem. Woleli socjalistyczny rząd koalicyjny, w którym wszystkie strony byłyby reprezentowane.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura