Paweł Łęski Paweł Łęski
216
BLOG

Jak hartowała się Jałta

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Jak hartowała się Jałta

image

Alger Hiss, sowiecki szpieg uczestniczył w konferencji w Jałcie jako doradca Roosevelta, a później służył jako tymczasowy sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (konferencja w San Francisco). W 1946 został wybrany prezesem Carnegie Endowment for International Peace, które to stanowisko piastował do 1949 roku.


image


W 1990 były oficer KGB, Oleg Gordijewski, w swojej książce stwierdził, iż Harry Hopkins, główny doradca Roosevelta był sowieckim agentem.  Frances Perkins, pierwsza kobieta, minister w amerykańskim rządzie, która pomagała prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi wdrażać program Nowego Ładu, wspominała później: „Hopkins stał się nie tylko administratorem pomocy Roosevelta, ale jego generalnym asystentem, jak nikt inny." On też miał wpływ na jałtańskie decyzje prezydenta.



Mironow w liście do "Mr. Guvera" (Hoovera) twierdził, że jest „agent wysokiego szczebla w Białym Domu” Był to prawdopodobnie Lauchlin Currie. 



image


Lauchlin Bernard Currie pracował jako doradca ds. gospodarki Białego Domu prezydenta Franklina Roosevelta podczas II WŚ. W latach 1949–53 kierował dużą misją Banku Światowego w Kolumbii.


image



W czerwcu 1944 r. KGB w Nowym Jorku przekazało do Moskwy dwie wiadomości od swojego agenta Currie, ważne dla Stalina przed Konferencją Jałtańską. Jedną z nich była informacja o tym, że Roosevelt jest gotów zaakceptować żądanie Stalina, by Sowieci zatrzymali połowę Polski zaanektowaną w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow, i że wywrze presję na polski rząd na uchodźstwie, aby dokonał takich ustępstw. Prezydent Roosevelt osobiście zapewniał polsko-amerykańskich obywateli przed wyborami prezydenckimi w USA, w 1944 r. o swoim poparciu dla sprawy polskiej. Tajne depesze Currie zaprzeczały jednak temu, informowały Stalina, że może zignorować te publiczne wypowiedzi i nie musi robić poważnych ustępstw Polakom.


image



Mniej więcej w tym czasie Currie spotkał się także z Oskarem R. Lange w Chicago omawiając z nim podobne kwestie.



image


Oskar Lange ps. Friend został zwerbowany przez Bolesława Geberta dla wywiadu sowieckiego i byli ważnymi szpiegami, penetrującymi polskie środowisko emigracyjne. 


image


Innym istotnym źródłem dla Pawła Fitina, szefa wywiadu zagranicznego KGB, uczestnika Zbrodni Katyńskiej, a teraz przygotowywującego grunt pod Konferencję Jałtańską był MacLean, członek tzw. Piątki z Cambridge, który na bieżąco donosił o anglo-amerykańskich przygotowaniach do konferencji, która rozstrzygnęła ostatecznie o narzuceniu Polsce rządu powołanego i kontrolowanego przez Stalina, choć głównym źródłem i agentem na konferencji pozostawał Alger Hiss, członek delegacji USA, doradca Franklina Delano Roosevelta. Fitin odniósł wiele sukcesów wywiadowczych podczas wojny, m.in. prowadząc siatkę szpiegowską Cambridge.


image


Donald MacLean w Wydziale Ogólnym zajmował się również stacjonowaniem w Wielkiej Brytanii wojsk sojuszniczych, którymi do przybycia US Army w 1943 były Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i oddziały Wolnych Francuzów. Polskie Siły Zbrojne były obiektem szczególnego zainteresowania centrali NKWD i Anatolija Górskiego, oficera prowadzącego Macleana. Maclean dostarczał informacji w tym zakresie, najintensywniej po ujawnieniu grobów ofiar zbrodni katyńskiej w kwietniu 1943. Materiały otrzymane od Macleana tylko w 1942 zapełniły ponad 45 tomów w archiwach moskiewskiej centrali.





Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura