Hitler pojął również fałsz hedonistycznego stosunku do życia. Niemal cała zachodnia myśl filozoficzna, począwszy od zakończenia I wojny światowej, a przynajmniej cała myśl "postępowa", milcząco zakłada, iż ludzie pragną jedynie wygód, bezpieczeństwa, a także chcą uniknąć bólu.
Hitler ... dobrze wie, iż ludzie pragną nie tylko komfortu, bezpieczeństwa, krótszych godzin pracy, higieny, antykoncepcji oraz, w ogólnym rozumieniu tego słowa, zdrowego rozsądku; pragną oni również, przynajmniej co pewien czas, walki i samopoświęcenia, nie wspominając już o werblach, sztandarach i defiladach.
- George Orwell w New English Weekly, 21 marca 1940
Wypada zadać sobie pytanie czy Orwell miał rację? Czy rzeczywiście pragniemy nie tylko komfortu, wygód, bezpieczeństwa? Czy naprawdę chcemy, choćby czasem, "wysiłku, potu i krwi", poświęcenia, walki może nawet wojny? Jakie właściwie są pragnienia ludzi? Czy nie wystarczy im spokój z wygodami? Czy jest w nas "gen" "wojenny"? Czy zawody sportowe są jakąś jego kanalizacją, gdy parę dni temu drużyna piłkarska FC Barcelona musiała wartko uciekać z boiska do szatni, bo hordy "kibiców" wdarły się na płytę boiska i groziły im fizyczną napaścią?
Inne tematy w dziale Kultura