15 obserwujących
869 notek
1987k odsłon
  213   0

Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne i wskazane?

Opalanie w czasie ciąży grozi przebarwieniami skóry. Fot. Pixabay
Opalanie w czasie ciąży grozi przebarwieniami skóry. Fot. Pixabay

Opalanie się podczas ciąży nie jest zabronione, ale należy robić to z umiarem. Wielogodzinne leżenie na plaży może skutkować udarem cieplnym niebezpiecznym zarówno dla matki, jak i dziecka. Bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna i odpowiednie nawodnienie organizmu.

Wakacje w upalnym kurorcie w czasie ciąży mogą nie być komfortowe. Organizm przyszłej mamy, szczególnie w ostatnim trymestrze, bardzo źle znosi wysokie temperatury. 

Zalety umiarkowanej ekspozycji na słońce w czasie ciąży

Produkcja witaminy D w ludzkim organizmie jest aktywowana przez promienie UV. Witamina D to składnik niezbędnym do prawidłowego rozwoju szkieletu dziecka oraz zachowania zdrowia ciężarnej. Aby zwiększyć jej poziom w organizmie nie jest konieczne wielogodzinne przebywanie na słońcu. Wystarczy 20 minutowy spacer w pogodny dzień. Słońce sprzyja wydzielaniu endorfin, więc poprawia też samopoczucie, co jest bardzo cenne szczególnie w czasie ciąży.

Zagrożenia wynikające z opalania się podczas ciąży

Wielogodzinna ekspozycja na ostre słońce i upał może skutkować przebarwieniami skóry (ciąża powoduje większą podatność na tego rodzaju dolegliwości), alergią, udarem cieplnym, które w takim samym stopniu dotyczą matki jak i dziecka. Ponadto wysoka temperatura może spowodować: puchnięcie ciała, uczucie ciężkości, duszności, pękanie naczyń krwionośnych (powstawanie nieestetycznych pajączków), a nawet krwawienie z dróg rodnych, omdlenia i odwodnienie. 

Długotrwałe opalanie się jest przyczyną – nie tylko w ciąży – osłabienia odporności, raka skóry oraz jej przedwczesnego starzenia się. 

Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży sprzyjają powstawaniu znamion barwnikowych oraz zaostrzaniu się tych, które już istnieją. Warto przykrywać je kremem o najsilniejszym filtrze, apaszką czy lekką bluzką. 

Jak bezpiecznie opalać się w ciąży

Lubisz się opalać? Przed korzystaniem z kąpieli słonecznych czekają cię:

  • zakup kremu lub pianki do opalania z filtrem o ochronie na poziomie minimum SPF 30.
  • wyposażenie się w kapelusz lub inne nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z atestowanym filtrem przeciwsłonecznym
  • zakup stroju kąpielowego, który nie będzie uciskał brzucha i będzie dobrze podtrzymywał powiększone w czasie ciąży piersi. Najlepsze są te z usztywnianymi miseczkami i szerokimi ramiączkami. Strój może być jedno- lub dwuczęściowy.
  • zakup wody termalnej do ochładzania karku i twarzy.
  • zakup lub wypożyczenie wygodnego leżaka. Leżenie lub siedzenie tylko na kocu może nie być komfortowe i niepotrzebnie obciąży kręgosłup zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. 

Oprócz tego pamiętaj, by: 

  • często pić wodę, 
  • nie opalać się w godzinach najintensywniejszego promieniowania, czyli między 11:00 a 15:00,
  • często spacerować, dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko poparzeń słonecznych. 


JJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości