Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 316 notek 249496 odsłon
Salon24 Zdrowie, 4 lipca 2017 r.

Dzieci do 3. roku życia nie powinny się w ogóle opalać

253 3 0 A A A
Małe dzieci nie powinny się w ogóle opalać. Fot. Pixabay
Małe dzieci nie powinny się w ogóle opalać. Fot. Pixabay

Małe dzieci nie powinny się w ogóle opalać. Mogą przebywać na słońcu, ale w miejscu zacienionym i dobrze zabezpieczone przed szkodliwym dla skóry promieniowaniem - przypominają eksperci.

- Badania przeprowadzone kilka lat temu dowiodły w sposób niebudzący wątpliwości, że poparzenie słoneczne, którego doświadczamy w wieku do 3. roku życia, może w przyszłości skutkować rozwojem nowotworów i tego najgroźniejszego, którego się wszyscy obawiamy – czerniaka złośliwego skóry. W związku z tym dzieci do 3. roku życia nie powinny opalać się, choć mogą przebywać na słońcu, w okolicach zacienionych - mówi prof. Anna Woźniacka, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Przed wyjściem na słońce należy posmarować dziecko kremem z wysokim filtrem ochronnym. - Należy przy tym pamiętać, że kremy nigdy nie dają pełnej ochrony – ostrzega prof. Woźniacka.Ochrona przed słońcem

Kąpiele słoneczne to z jednej strony dobrodziejstwo dla naszego organizmu: mamy lepszy nastrój, a także niezbędną dla zdrowia witaminę D. Z drugiej strony nadmierna ekspozycja na promienie UV to ryzyko zniszczenia włókien kolagenowych w skórze, czyli przyspieszone starzenie się skóry oraz ryzyko powstawania zmian nowotworowych.

Dermatolodzy przypominają, że latem powinniśmy chronić skórę kosmetykami z filtrami ochronnymi. Powinny one zabezpieczać nas zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Każdy taki kosmetyk jest oznakowany wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej SPF (sun protection factor), który mówi nam, ile razy dłużej możemy być na słońcu. - Czyli jeśli np. ktoś po 20 minutach ma rumień i zaczerwienienie skóry, to stosując filtr o numerze 15 może ten sam efekt uzyskać po 5 godzinach przebywania na słońcu - wyjaśnia dermatolog.

Numer filtru ochronnego należy dobierać w zależności od typu skóry i indywidualnej wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Im dłużej przebywamy na słońcu, tym filtr powinien być wyższy.

Kremami ochronnymi należy smarować się 15-20 minut przed wyjściem na słońce (także uszy i dłonie, a usta specjalną pomadką). Co 2-3 godziny trzeba posmarować skórę ponownie. Ne zapominajmy o smarowaniu skóry po kąpieli, gdyż podczas niej i przy wycieraniu się ręcznikiem filtr ochronny zostaje starty ze skóry.

Chronić trzeba też części ciała, których nie możemy posmarować kremem; głowę należy chronić kapeluszem lub czapką, a oczy - okularami przeciwsłonecznymi z filtrem. 

Zobacz też: Udary i poparzenia słoneczne - objawy

Niebezpieczne słońce

Latem słońce operuje najsilniej między godz. 10-11 a 15. Promieniowanie UV jest wówczas największe i w tych godzinach powinno się unikać słońca. Dotyczy to zwłaszcza osób z wrażliwą skórą.

- Należy pamiętać, że niektóre filtry słoneczne paradoksalnie mogą uczulać. Przed pierwszym użyciem dobrze jest go wypróbować na ograniczonej powierzchni skóry, dokonać fotoekspozycji na słońce i zobaczyć czy filtr nie uczula - mówi dermatolog.

Zobacz też: 7 prostych reguł zmniejszających ryzyko czerniaka

źródło: PAP

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości