12 obserwujących
690 notek
1540k odsłon
1445 odsłon

Jesteśmy czerwonym punktem na mapie świata. Smog nie odpuszcza, dusimy się wszyscy

Warszawski smog. Fot. Flickr
Warszawski smog. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj168

Stężenie pyłów 18 grudnia było tak wielkie, że w Warszawie smog zasłonił przez cały dzień Pałac Kultury i Nauki. Według jednego z pomiarów powietrza, Katowice zajmowały przez pewien czas niechlubne miejsce najbardziej zanieczyszczonego miasta na świecie.

Według portalu airvisual.com, kontrolującego jakość powietrza, normy smogowe zostały wielokrotnie przekroczone również w Krakowie, Warszawie, Jaworznie. W poniedziałek dało się oddychać na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. W innych regionach lepiej było nie wychodzić z domu, bowiem stężenie szkodliwych pyłów było zbyt wysokie. Spójrzcie zresztą na mapkę Europejskiej Agencji Środowiska z 18 grudnia, by się przekonać, jak się trujemy:

image


Polska ma najgorsze powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Limity jakości powietrza i poziomy alarmowania o smogu są w Polsce przeciętnie dwukrotnie, a w przypadku pyłu zawieszonego PM10 nawet czterokrotnie wyższe niż w innych państwach UE i wynosi 300 μg/m3.

Przeczytaj: Smog. Drugie dno zanieczyszczenia powietrza

Warto pamiętać, że w czasie ataku smogu, nie warto wychodzić z domu. Szczególnie narażone na trujące substancje w powietrzu są dzieci, osoby z nadciśnieniem, alergicy, starsi oraz kobiety w ciąży. W skład pyłu zawieszonego wchodzą np.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Gdy za oknem jest smog, warto odłożyć na kiedy indziej aktywność fizyczną.

Zobacz: Kraków walczy ze smogiem i buduje tężnie solankowe

W Krakowie powietrze jest na tyle trujące, że według Krakowskiego Alertu Smogowego, odpowiada wypaleniu aż 9 papierosów. Normy są przekroczone aż 188 dni w roku. W takich dniach, jak wczoraj i dzisiaj, prezydent Jacek Majchrowski zachęca do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej - za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.

- Smog nie jest zjawiskiem, które pojawiło nam się rok temu - zjawisko zanieczyszczenia powietrza występuje w naszych miastach od dawna i pewnie jeszcze będzie nam towarzyszyło przez kilka, kilkanaście dobrych lat - ostrzega wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. Według ratusza, problem smogu dotyczy głównie miast średniej wielkości, a w stolicy jakość powietrza jest z roku na rok lepsza.

- W roku 2006 mieliśmy 180 dni, w których były przekroczenia jakości powietrza, a w ubiegłym roku mieliśmy ich 80 - przypomniał w TOK FM. Olszewski wskazał, co mogłoby poprawić sytuację zanieczyszczeń w Polsce. - Rząd byłby w stanie dać nam takie instrumenty, o które postulowaliśmy. Chociażby takie, żeby wprowadzać strefy wolne od pojazdów - zaproponował.

Aktywność fizyczna w smogu?

Źródło: TVN/x-news

Smog i problem jakości powietrza były punktem w expose premiera Mateusza Morawieckiego. - W wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce czy na Śląsku, ale również na Mazowszu, widziałem krajobraz spowity gęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły do domu z maseczkami na twarzach. Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba - ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci - mówił szef rządu.

Trammer: Czy to prawda z tym smogiem?


Źródło: PAP, airindex.eea.europa.eu, airvisual.com, powietrzewkrakowie.pl

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Wykop Skomentuj168
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości