Jesteśmy czerwonym punktem na mapie świata. Smog nie odpuszcza, dusimy się wszyscy

Warszawski smog. Fot. Flickr
Warszawski smog. Fot. Flickr

Stężenie pyłów 18 grudnia było tak wielkie, że w Warszawie smog zasłonił przez cały dzień Pałac Kultury i Nauki. Według jednego z pomiarów powietrza, Katowice zajmowały przez pewien czas niechlubne miejsce najbardziej zanieczyszczonego miasta na świecie.

Według portalu airvisual.com, kontrolującego jakość powietrza, normy smogowe zostały wielokrotnie przekroczone również w Krakowie, Warszawie, Jaworznie. W poniedziałek dało się oddychać na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach. W innych regionach lepiej było nie wychodzić z domu, bowiem stężenie szkodliwych pyłów było zbyt wysokie. Spójrzcie zresztą na mapkę Europejskiej Agencji Środowiska z 18 grudnia, by się przekonać, jak się trujemy:

image


Polska ma najgorsze powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Limity jakości powietrza i poziomy alarmowania o smogu są w Polsce przeciętnie dwukrotnie, a w przypadku pyłu zawieszonego PM10 nawet czterokrotnie wyższe niż w innych państwach UE i wynosi 300 μg/m3.

Przeczytaj: Smog. Drugie dno zanieczyszczenia powietrza

Warto pamiętać, że w czasie ataku smogu, nie warto wychodzić z domu. Szczególnie narażone na trujące substancje w powietrzu są dzieci, osoby z nadciśnieniem, alergicy, starsi oraz kobiety w ciąży. W skład pyłu zawieszonego wchodzą np.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Gdy za oknem jest smog, warto odłożyć na kiedy indziej aktywność fizyczną.

Zobacz: Kraków walczy ze smogiem i buduje tężnie solankowe

W Krakowie powietrze jest na tyle trujące, że według Krakowskiego Alertu Smogowego, odpowiada wypaleniu aż 9 papierosów. Normy są przekroczone aż 188 dni w roku. W takich dniach, jak wczoraj i dzisiaj, prezydent Jacek Majchrowski zachęca do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej - za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu.

- Smog nie jest zjawiskiem, które pojawiło nam się rok temu - zjawisko zanieczyszczenia powietrza występuje w naszych miastach od dawna i pewnie jeszcze będzie nam towarzyszyło przez kilka, kilkanaście dobrych lat - ostrzega wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. Według ratusza, problem smogu dotyczy głównie miast średniej wielkości, a w stolicy jakość powietrza jest z roku na rok lepsza.

- W roku 2006 mieliśmy 180 dni, w których były przekroczenia jakości powietrza, a w ubiegłym roku mieliśmy ich 80 - przypomniał w TOK FM. Olszewski wskazał, co mogłoby poprawić sytuację zanieczyszczeń w Polsce. - Rząd byłby w stanie dać nam takie instrumenty, o które postulowaliśmy. Chociażby takie, żeby wprowadzać strefy wolne od pojazdów - zaproponował.

Aktywność fizyczna w smogu?

Źródło: TVN/x-news

Smog i problem jakości powietrza były punktem w expose premiera Mateusza Morawieckiego. - W wielu rejonach Polski, szczególnie w Małopolsce czy na Śląsku, ale również na Mazowszu, widziałem krajobraz spowity gęstą, szczypiącą mgłą i dzieci wracające ze szkoły do domu z maseczkami na twarzach. Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba - ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci - mówił szef rządu.

Trammer: Czy to prawda z tym smogiem?


Źródło: PAP, airindex.eea.europa.eu, airvisual.com, powietrzewkrakowie.pl

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Lubię to! Skomentuj169 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości