Pogodny Pogodny
294
BLOG

Bank Paribas i jego test, czyli jak uratować świat

Pogodny Pogodny Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Uśmiałem się jak pszczoła, bo jak tutaj się nie uśmiać?

Bank francuski, czyli Paribas wyprodukował był jakiś czas temu ankietę, w której wypełniający w ramach osobistej ciekawości miał się poddać samoocenie, czy jest on pro klimatyczny i pro  ekologiczny. Taki, wicie rozumicie w pełni oddany matce Ziemi.

Dziennikarze PCh24 postanowili więc sprawdzić dokładniej o co w tym teście chodzi, tym bardziej że opracował go pan Marcin Popkiewicz, założyciel serwisu naukooklimacie.pl, przedsiębiorca i autor książek o zmianach klimatycznych. Na pozór więc wszystko wygląda raczej na dość niewinną zabawę, mimo że kampania  wpisuje się w wizerunkową działalność banku Paribas, który od lat promuje swoją markę w oparciu o wartości wpisujące się w całą warstwę narracyjną, jaka towarzyszy zrównoważonemu rozwojowi i celom Agendy 2030.

Okazuje się że wypełnienie testu nie rokuje jednak dobrze dla wypełniającego, gdyż pojawiają się tam pytania dotyczące wielkości  mieszkania i stylu życia – źródeł energii, korzystania ze sprzętu elektrycznego, wody, samochodu, transportu miejskiego, odżywania się itd.

Dziennikarze wypełnili więc test na tzw. "luziku", czyli zakłamując do bólu rzeczywistość; A więc: postawili w teście na kompletny minimalizm. Zaznaczyli tedy, że mieszkają w domu jednorodzinnym o powierzchni... 20 m kw. (sic!), źródłem energii są dla nich panele fotowoltaiczne, dzięki którym zasilana jest pompa ciepła, pozwalającą ogrzać to mikro lokum, ale korzystają z tej energii bardzo oszczędnie, bo obecnie w domu utrzymują temperaturę plus  5 stopni Celsjusza, albowiem egzystencja naszej planety to kwestia życia i śmierci, zatem  podeszli do sprawy śmiertelnie poważnie.

W związku z tym nie korzystają również z kąpieli, wszak to nie czas na relaks, tylko walka o światowe zasoby wodne, gdyż matka Ziemia ginie na naszych oczach. Ubrania kupują jedynie używane, mięsa nie jedzą, a to czym zaopatrują dom to wyłącznie produkty nieprzetworzone  lub pozbawione opakowania, bądź w opakowaniach biodegradowalnych. Nie posiadają lodówki, gdyż z tej nie korzystają w ogóle, podobnie z pralki, czy kuchenki gazowej i mikrofalowej. Samochodem nie jeżdżą wcale, bo nawet promowane elektryki skądś muszą czerpać przecież prąd, więc lepiej lepiej jest  podróżować pieszo, albowiem transport publiczny także szkodzi przyrodzie więc – kto nie musi, nie powinien z niego korzystać. 

Na koniec, przekonani o własnej doskonałości klimatycznej kliknęli podsumowanie. A tam – niespodzianka! Owszem, zużywają mniej zasobów niż przeciętny człowiek, ale gdyby wszyscy tak żyli, to i tak Ziemi dla wszystkich nie wystarczy. Bo potrzeba aż dwóch błękitnych planet, by zapewnić  byt człowiekowi żyjącemu niemal jak w czasach walki o ogień...

Zapytali więc o to u źródła, czyli w biurze prasowym banku BNP Paribas. I dowiedzieli się, że… już nic zrobić nie można, by planeta Ziemia ocalała. „Nie jesteśmy w stanie odwrócić procesów, do których działalność człowieka przyczyniała się przez lata” – poinstruowało biuro. Ale zaraz przyniosło też odrobinę nadziei:

„Obecnie jesteśmy w stanie minimalizować odczuwalne skutki zmiany klimatu i powstrzymać dalszy wzrost temperatury na planecie. Ważne jest, byśmy pamiętali, że prośrodowiskowe działania to tak naprawdę działania w trosce o istnienie gatunku ludzkiego”.

Nie analizując zbytnio naukowych wizji pana Popkiewicza dla Paribas trzeba jednak pamiętać, że straszył on już Polaków apokalipsą Covid, także monstrualną suszą i tym podobnym. Niedawno posłyszałem, że masoneria celowo wykorzystuje zapisy z Apokalipsy św. Jana i podgrzewa atmosferę zagrożenia aby doprowadzić ostatecznie tswoimi środkami zaradczymi świat do upadku, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi głównie o zysk i depopulację. Biedni są więc ci ludzie, którzy im święcie wierzą oraz oni sami, bo bo jak to celnie ujął Mickiewicz:

"Człowiek cierpi, bo służy sobie za kata

Sam sobie robi koło i sam się weń wplata"


na podstawie artykułu w PCh24Pogodny
O mnie Pogodny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości