2 obserwujących
57 notek
87k odsłon
  2185   0

Przy elektrowni powstanie gigantyczna farma fotowoltaiczna

Przy elektrowni Bełchatów PGE zbuduje farmę fotowoltaiczną. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
Przy elektrowni Bełchatów PGE zbuduje farmę fotowoltaiczną. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Grupa PGE zbuduje jedną z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Powstanie ona na składowisku opadów przy elektrowni węglowej w Bełchatowie. 

Na składowisku odpadów przy elektrowni Bełchatów - największej na świecie elektrowni węglowej wytwarzającej energię elektryczną z węgla brunatnego - powstanie farma fotowoltaiczna o mocy do 60 MW. Będzie ona jedną z największych w Polsce elektrowni słonecznych. Zbudują ją spółki: PGE Energia Odnawialna oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.


Farma fotowoltaiczna przy elektrowni Bełchatów zajmie obszar prawie 100 hektarów.


Przedsięwzięcie to jest częścią realizowanego przez PGE Programu PV. Jego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej, co z kolei wpisuje się w projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040).

PGE Energia Odnawialna wydzierżawi od PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna grunty o powierzchni prawie 100 ha w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Zbuduje na nich instalację fotowoltaiczną. Wyprodukowana na nowej farmie PV „zielona energia” wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych ok. 30 tysięcy gospodarstw domowych.

- Wzmacniamy tym samym naszą pozycję lidera w sektorze odnawialnych źródeł energii – mówi Henryk Baranowski, prezes grupy PGE. - To będzie kolejna inwestycja w pobliżu Elektrowni Bełchatów realizowana przez spółkę PGE Energia Odnawialna. Na Górze Kamieńsk działa od 12 lat składająca się z 15 turbin nasza farma wiatrowa – dodaje Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.


elektrownia Bełchatów

- Oprócz budowy kilku farm fotowoltaicznych w pobliżu bełchatowskiego kompleksu energetycznego planujemy budowę instalacji PV o mocy nawet 125 MW na terenie Elektrowni Dolna Odra oraz odbudujemy zaporę wodną na rzece Witka przy Elektrowni Turów, która dostarczy do systemu ok. 1 MW energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł – zapowiada Norbert Grudzień, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Przy bełchatowskim kompleksie energetycznym PGE GiEK dysponuje czterema lokalizacjami, które mogą zostać przeznaczone pod budowę instalacji fotowoltaicznych. Oprócz obecnie dzierżawionych przez PGE Energia Odnawialna gruntów jest to teren zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów o powierzchni ok. 11 ha gruntów, teren składowania surowców towarzyszących o powierzchni ok. 31 ha oraz teren zwałowiska zewnętrznego Pola Szczerców – „Bliźniaczej Góry Kamieńsk” o powierzchni ok. 47 ha.

PGE buduje elektrownie słoneczne także z partnerami spoza grupy. Koncern podpisał już listy intencyjne z Grupą Azoty i Zakładami Chemicznymi Siarki Siarkopol, PKP oraz KGHM Polska Miedź, zakładające wykorzystanie gruntów tych firm pod kolejne inwestycje w panele fotowoltaiczne.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację Programu PV, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.


ja

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka