Miejskie ogrzewanie w walce ze smogiem

Budynki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej to bardziej czyste powietrze.
Budynki podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej to bardziej czyste powietrze.

W 2019 r. Grupa PGE przyłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej rekordową liczbę budynków. To ważny krok w walce ze smogiem.

Spółka PGE Energia Ciepła należąca do Grupy Kapitałowej PGE w ubiegłym roku przyłączyła do miejskich sieci ciepłowniczych rekordową liczbę budynków, więcej niż zaplanowano. Dzięki przyłączeniu budynku do miejskiego ciepła, ograniczana jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery związana z niską emisją.

- Zgodnie z naszą strategią sukcesywnie zwiększamy udział ciepła sieciowego w Polsce. Dzięki temu PGE Energia Ciepła aktywnie włącza się w poprawę jakości powietrza w miastach i podnosi komfort życia mieszkańców – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa PGE Energia Ciepła.

W trzynastu miastach, w których PGE Energia Ciepła i spółki zależne prowadzą działalność, do miejskich sieci ciepłowniczych, przyłączono budynki o zapotrzebowaniu na ciepło 239,9 MWt. To o 60,1 MWt więcej niż spółka zakładała w planie na rok 2019, a także o 43,4 MWt więcej niż w roku 2018. Liczbę nowych przyłączeń można porównać do miasta wielkości Gorzowa Wielkopolskiego (125 tys. mieszkańców).

Najwięcej budynków podłączono w trzech dużych miastach – Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. W Trójmieście, Rumii i Kosakowie było to 650 budynków, we Wrocławiu i gminie Siechnice - 130, Zielonej Górze - 67 obiektów, Toruniu - 60 budynków, Gorzowie Wielkopolskim - 13 obiektów i w Rzeszowie.

Na rynku pierwotnym PGE Energia Ciepła podłączyła nieruchomości o zapotrzebowaniu na moc cieplną 173,5 MWt (73 proc. wszystkich podłączeń), natomiast na rynku wtórnym, czyli w obiektach, które zamieniły zasilanie w ciepło na miejską sieć ciepłowniczą – 66,4 MWt.

- Dane o nowych przyłączeniach w minionym roku wskazują na to, że wzrasta świadomość mieszkańców miast w kwestii ekologicznego ciepła z sieci. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost zapotrzebowania na ciepło z sieci miejskiej. Aby poprawić efektywność energetyczną systemów, stale inwestujemy w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych – mówi Przemysław Kołodziejak.

Spółka PGE Energia Ciepła oprócz tej rekordowej liczby przyłączeń do miejskiego ciepła prowadziła także modernizacje istniejących sieci. Na przykład elektrociepłownia w Krakowie zrealizowała 217 projektów, które dały dodatkowe 75 MW mocy cieplnej – jest to tyle, ile potrzeba, aby zapewnić komfort cieplny mieszkańcom Nowego Sącza, który zamieszkuje 85 tys. osób.

BG


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka