PGE: Projekt farmy wiatrowej Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

Farmy wiatrowe są kluczowym elementem procesu zmiany, jaki zachodzi w Grupie PGE.
Farmy wiatrowe są kluczowym elementem procesu zmiany, jaki zachodzi w Grupie PGE.

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci należącego do PGE projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Farma ma mieć moc niemal 900 MW i według wstępnych założeń ruszy po 2030 r.

 Techniczne warunki przyłączenia określają m.in. moc przyłączeniową, a także inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej po stronie PGE i PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z farmy. Wskazują też, co należy jeszcze uzgodnić w Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. 

Morska farma wiatrowa Baltica 1 jest jednym z trzech obszarów koncesyjnych, posiadanych przez PGE,. Leży ok. 80 km od brzegu, na wysokości Łeby. 

PGE przypomniało, że oprócz technicznych warunków przyłączenia do sieci przesyłowej, projekt Baltica 1 ma już wydane pozwolenie lokalizacyjne – pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp, wyznaczające obszar zlokalizowania farmy na polskim obszarze Morza Bałtyckiego. 

- Otrzymane techniczne warunki przyłączenia farmy wiatrowej Baltica 1 do sieci przesyłowej to ważny dla PGE etap realizacji inwestycji. PGE, jako integralna część krajowego systemu energetycznego, rozwija zielony kierunek i inwestuje w odnawialne źródła energii. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, a także gospodarczej naszego kraju – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. 

Spółka w ramach programu morskiej energetyki wiatrowej pracuje nad trzema projektami. Oprócz Baltica 1 są to Baltica-2 - o mocy do 1498 MW, która ma warunki przyłączenia i pozwolenie lokalizacyjne na budowę sztucznych wysp, oraz Baltica-3 - o mocy do 1045 MW – która ma podpisaną z PSE umowę przyłączeniowa do sieci przesyłowej. Łącznie PGE planuje obecnie 3,5 GW mocy w morskich farmach wiatrowych. 

20 grudnia PGE i Ørsted podpisały wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w projektach budowy morskich farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2 na Bałtyku. 

W styczniu 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Baltica-2 oraz Baltica-3. W lutym 2020 r. zakończono dwuletnie pomiary wietrzności. Kolejne etapy prac do uzyskania pozwolenia na budowę farm Baltica-3 i Baltica-2 to badanie dna morza oraz prace koncepcyjne w kwestii wyprowadzenia mocy.

Pierwsza energia elektryczna wyprodukowana z farm na Bałtyku może popłynąć już w 2026 roku. Realizacja Programu Offshore GK PGE zakładającego budowę morskich farm wiatrowych o mocy do 2,5 GW pozwoli na uniknięcie emisji na poziomie około 7 mln ton CO2 rocznie,a wyprodukowana w ten sposób zielona energia elektryczna będzie w stanie zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Grupa PGE chce także maksymalnie wykorzystać potencjał płynący z energii słonecznej. PGE podpisała już listy intencyjne z Grupą Azoty i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”, PKP Polskimi Kolejami Państwowymi oraz KGHM Polska Miedź, zakładające wykorzystanie gruntów tych firm pod kolejne inwestycje w panele fotowoltaiczne. Grupa będzie wykorzystywać również własne grunty – instalacja fotowoltaiczna powstanie m.in. na terenach Elektrowni Bełchatów. Celem PGE jest osiągnięcie 2,5 GW mocy zainstalowanych w fotowoltaice w perspektywie 2030 r.

ja

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka