Zielona transformacja energetyki. Kluczowa rola PGE

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski (z prawej) i wiceprezes ds. finansowych Paweł Strączyński.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski (z prawej) i wiceprezes ds. finansowych Paweł Strączyński.

Wyniki operacyjne i finansowe w segmencie energetyki węglowej potwierdzają słuszność transformacji w kierunku nisko i zeroemisyjnym – informuje Grupa PGE.

Grupa Kapitałowa PGE opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za I półrocze 2020 roku. Jesienią przedstawi nową strategię uwzględniającą zieloną transformację i swoją kluczową w niej rolę.

Przed całą polską gospodarką stoją wyzwania dotyczące zeroemisyjności. Zmiany dotyczą sektora paliwowego, chemicznego, transportu, rolnictwa, jednak to w obszarze wytwórczym energii elektrycznej odbędzie się prawdziwa transformacja. - PGE jako największa spółka w tym sektorze odegra kluczową rolę w osiągnięciu zeroemisyjności przez Polskę. Naszą aspiracją strategiczną jest 100 proc. zielonej energii dla Klientów PGE w 2050 roku - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Prezes Dąbrowski zapowiada, że jesienią Grupa przedstawi swoją nową strategię, która wskaże kierunki rozwoju na najbliższe 10 lat - z perspektywą do 2050 roku.

- Podchodzimy do tej pracy w sposób odpowiedzialny. Pracując nad nią korzystaliśmy z szerokiego zasobu danych, zarówno wewnętrznych, jak i pochodzących spoza Grupy PGE. Braliśmy pod uwagę również perspektywę rozwoju poszczególnych segmentów oraz koszty rozwoju poszczególnych technologii w branży. Dane te zostały wprowadzone w nasze autorskie modele analityczne i wykorzystane do projektowania celów strategicznych Grupy PGE. Jesienią zaprezentujemy kompleksową strategię, pozwalającą na pomyślną transformację Grupy PGE w zielonym kierunku. Jestem przekonany, że nowa strategia Grupy PGE posłuży za punkt odniesienia dla szeroko rozumianego sektora energetycznego – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Spółka informuje, że powołała Plan sprawiedliwej transformacji Kompleksu Bełchatów i planuje podobne projekty dla innych lokalizacji węglowych należących do Grupy. Podkreśla w komunikacie, że transformacja regionów górniczych nie musi oznaczać problemów dla lokalnego rynku pracy. Zielone inwestycje mogą zastąpić, a nawet dać więcej miejsc pracy niż oferują obecnie kompleksy węglowe. Grupa PGE chce, aby transformację w zielonym kierunku postrzegać jako szansę rozwoju dla lokalnej społeczności, a nie zagrożenie.Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka