Nowe zasady rozliczania korzystne dla prosumentów

Zmiany w prawie energetycznym mają wzmocnić pozycję indywidualnych producentów energii.
Zmiany w prawie energetycznym mają wzmocnić pozycję indywidualnych producentów energii.
Niższe rachunki za prąd, rozwój przydomowych magazynów energii, otwarcie rynku na nowe modele biznesowe – m. in. te korzyści wynikają ze zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Jednym z ciekawszych rozwiązań zawartych w nowelizacji, które może ułatwić konsumentom wybór najlepszej dla nich oferty od sprzedawcy energii, jest porównywarka cen. Będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a dostęp do niej będzie bezpłatny. Konsument w jednym miejscu będzie miał dostęp do wszystkich ofert sprzedaży energii elektrycznej, a opcja porównywarki ułatwi wybór najkorzystniejszej oferty rynkowej.

Innym rozwiązaniem w proponowanym nowelizacji jest możliwość zmiany sprzedawcy energii i to w ciągu 24h. Już nie konsument, ale sprzedawca - na jego wniosek - będzie musiał dokonać zmiany w Centralnym Systemie Informacji Rynku Energii (CSIRE). Po automatycznej weryfikacji zgłoszenia nastąpi zarejestrowanie nowego sprzedawcy energii elektrycznej dla danego punktu pomiarowego należącego do konsumenta. Projekt zapewnia również możliwość uczestniczenia przez gospodarstwa domowe w systemach grupowej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.

Obywatelskie społeczności energetyczne

Projekt daje prawne podstawy dla funkcjonowania nowej, obywatelskiej społeczności energetycznej (OSE), która będzie opierać się na dobrowolnym uczestnictwie np. gospodarstw domowych. Ideą tworzenia OSE jest umożliwienie wszystkim konsumentom bezpośredniego udziału w wytwarzaniu i zużywaniu energii elektrycznej oraz dzieleniu się nią z innymi odbiorcami.

Obywatelska społeczność energetyczna będzie mogła:

  • zajmować się wytwarzaniem, obrotem, agregacją oraz magazynowaniem energii elektrycznej
  • generować realne oszczędności na rachunkach swoich członków - mogą bowiem uzyskać niższe ceny za energię, posiadając panele fotowoltaiczne lub negocjując niższą cenę
  • realizować przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej
  • świadczyć usługi ładowania pojazdów elektrycznych

Tworzenie się i funkcjonowanie takich społeczności ma zapewnić korzyści środowiskowe, gospodarcze i społeczne dla swoich członków - udziałowców lub obszarów lokalnych, na których prowadzą działalność. Będzie ona ograniczona do obszaru działania operatora sieci dystrybucyjnej, z którym OSE jest zobowiązana zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucji.


Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka