Premier Donald Tusk (C). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk (C). Fot. PAP/Radek Pietruszka

Tusk: Wkrótce poznamy nowego prezesa Orlenu. Padło pytanie o paliwo po 5,19 zł

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że nowy prezes Orlenu będzie znany w tym tygodniu. Szef rządu dodał, będzie od niego oczekiwał, że zwiększy poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliwa. "Nie biorę odpowiedzialności za ceny benzyny, bo to nie jest decyzja premiera" - powiedział szef rządu.

Jak oświadczył Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, "w tym tygodniu poznamy nowego prezesa Orlenu", a on, jako premier będzie oczekiwał, że "zwiększy poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliwa w Polsce". "Mam nadzieję, że wywiąże się z tego zadania szybko i skutecznie" - stwierdził Tusk, który był pytany m.in. o swoje słowa z sierpnia ub. r., kiedy zapowiadając prezentację programu wyborczego mówił, że "ma np. bardzo konkretne rozwiązanie", które spowodowałoby, że litr benzyny kosztowałby 5 zł.


Co z paliwem po 5,19 zł? 

Pytany o obecne ceny paliw szef rządu stwierdził: "paliwo powinno kosztować w Polsce 5,19 zł wtedy, kiedy mówiłem te słowa". Jak mówił, wtedy właśnie "pan Obajtek jako prezes Orlenu bawił się cenami w zależności od tego, co się opłacało PiS w wyborach". "Dokładnie wtedy benzyna mogła kosztować 5,19" - stwierdził Tusk, dodając, że w ciągu ostatnich miesięcy ropa na świecie podrożała o 15-20 proc. i są tego "różne konsekwencje". "Nie biorę odpowiedzialności za ceny benzyny, bo to nie jest decyzja premiera" - zaznaczył Tusk.

Rada nadzorcza Orlenu ogłosiła konkurs na dziewięciu członków zarządu, pierwotnie zapowiadając, że wyniki może podać po 18 marca. W konkursie wpłynęło 260 zgłoszeń. Rada informowała 18 marca, że ze względu na liczne zgłoszenia proces wyboru nowych członków i członkiń zarządu spółki może się "nieznacznie" wydłużyć.


W tym tygodniu nazwisko prezesa Orlenu

Od 7 lutego zarząd płockiego koncernu pracuje w składzie: Witold Literacki jako p.o. prezesa zarządu; delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej - Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński oraz członek zarządu Józef Węgrecki.

Grupa Orlen to spółka akcyjna, multienergetyczny koncern, w którym Skarb Państwa ma 49,9 proc. akcji. Posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, zajmuje się też wydobyciem węglowodorów i produkcją energii elektrycznej. Rozwija segment OZE i planuje rozwój energetyki jądrowej.


MD

Źródło zdjęcia: Premier Donald Tusk (C). Fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka