Największe banki na świecie: Goldman Sachs, Merrill Lynch, Deutsche Bank są oskarżone przez dziennik „The Independent” o spekulacje cenami żywności w latach 2006-2007, które doprowadziły do wzrostu cen pszenicy o 80 proc., kukurydzy o 90 proc., ryżu o 320 proc. i w efekcie sprowadziły klęskę głodu na 200 mln. ludzi w Afryce. Jak podaje International Grain Council w tym okresie globalna produkcja pszenicy wzrosła, zaś jak twierdzi prof. Jayati Ghosh z Ośrodka Studiów Ekonomicznych w New Delhi - popyt na zboża faktycznie spadł o 3 proc. Inne czynniki - takie jak produkcja biopaliw i wzrost cen oleju - nie są wystarczające, aby wyjaśnić taką gwałtowną zmianę cen.
W latach dziewięćdziesiątych banki i fundusze hedgingowe doprowadziły do deregulacji rynku handlu zbożem, czyniąc z kontraktów zbożowych element złożonych produktów finansowych (CDO), które stały się przedmiotem handlu pomiędzy nimi. W roku 2006 instytucje finansowe, takie jak Goldman zaczęły wycofywać się z upadającego rynku nieruchomości. Widząc, że istnieje stały popyt na żywność i przewidując w związku z tym, że ceny zbóż potencjalnie podlegają ciągłemu wzrostowi spekulanci przerzucili kapitał na ten rynek. Pieniądze na spekulacje na rynkach żywności wzrosły z 46 mld. dolarów w 2005 r. do 250 mld. dolarów w roku 2008.Więc gdy popyt i podaż żywności w latach 206-207 pozostał prawie na tym samym poziomie, podaż i popyt na instrumenty pochodne oparte na żywności poprzez spekulację drastycznie wzrosły - co oznaczało wzrost cen zbóż i głód dla 200 milionów mieszkańców Czarnego Lądu. Bańka pękła dopiero w marcu 2008 roku, gdy sytuacja w USA stała się aż tak zła, że spekulanci musieli obniżyć swoje wydatki na giełdach towarowych, aby pokryć swoje straty w domu. Prof. J. Ghosh wskazuje, że w czasie gdy ceny pszenicy, kukurydzy i ryżu podlegające notowaniom na rynkach terminowych rosły w horrendalnym tempie, to ceny innych roślin jak: proso, maniok i ziemniaki, nie notowanych na tych rynkach wprawdzie wzrastały, ale o wiele wolniej niż tamte. Jak pisze „The Independent” „spekulanci zrobili sobie z rynków żywności kasyno, w którym żetonami do gry były żołądki milionów głodujących ludzi”.
http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/johann-hari/johann-hari-how-goldman-gambled-on-starvation-2016088.html
Inne tematy w dziale Rozmaitości