6 obserwujących
130 notek
101k odsłon
223 odsłony

Prawda o Jedwabnem - ryzyko pokazania niewinności Polaków

Wykop Skomentuj

Jeśli przyjąć za miernik danej kontrowersji zaangażowanie rozpoznawalnych podmiotów dyskusji po odbydwu stronach narrracji – to sprawa Pogromu w Jedwabnem z 1941 zaczyna nabierać masy krytycznej. 

Zatem, po stronie polskiej mamy nie wiążące wypowiedzi nowego szefa IPN, niepokornej minister edukacji i szeregu wybitnych , ale ostracyzowanych przez system,  historyków.  Po stronie żydowskiej zaś , najmniejsza nawet próba kwestionowania „oficjalnej” wersji feralnych wydarzeń , wypichconych niedbałą ręką socjologa i „historyka” honoris causa , pana J. T. Grossa (i grupkę znajomków), uzyskują nieubłagane potępienie m.in. ze strony  Światowego Kongersu Żydów, żydowskiej loży B’nai B’rith Polin a nawet amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie! 

Z uporem godnym lepszej sprawy środowiska te nie godzą się na ostateczne wyjaśnienie Pogromu w Jedwabnem i położenie kresu kontrowersji , która psuje od tylu lat dialog polsko-żydowski. 

I to pomimo niemożliwych do zignorowania przesłanek wskazujących na śledztwo urągające wszelkim regułom prawno-procesowym i jego bezpodstawne przerwanie na skutek ingerencji politycznej, za co dziś wszyscy płacimy cenę. Gorzej , że polskie organy państwowe przystają na taki stan rzeczy , czyli uznają "słuszność" podobnej ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski na swoim terytorium i w stosunku do własnych obywateli (zarówno ofiar jak i podejrzanych). 

Najcelniej, choć raczej nieświadomie, podłoże tej niezgody ujawnił pan prof. P. Śpiewak , dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (państwowej placówki kultury) , który wydaje się mniej zatroskany dochodzeniem prawdy historycznej jak, nie daj Boże,  ryzykiem pokazania Polaków „jako naródu niewinnego i cierpiącego”(2). 

Ciekawe , że po latach, fundamenty fałszywej narracji (przy ogromnie kontr-ewidencji) zaczynają się chwiać solidnie i nawet żydowska loża B’nai B’rith Polin przyznaje, że religijny zakaz ekshumacji ofiar Jedwabnego , podnoszony przez rabina Szudricha z Nowego Jorku , a który stał się „przesłanką” przerwania śledztwa, dziś nazywany jest jego „prawem do własnej opinii”(3). 

  

1.http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=18433309&title=WJC-i-Muzeum-Holokaustu-zaniepokojone-wypowiedzia-minister-Zalewskiej&kat=1356 

2. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prof-Pawel-Spiewak-dla-WP-Polacy-beda-przedstawiani-wylacznie-jako-narod-niewinny-i-cierpiacy,wid,18433808,wiadomosc.html 

3. http://www.pch24.pl/polska-historyk-narazila-sie-bnai-brith--slowa-o-ekshumacji-w-jedwabnem-nie-do-zniesienia-dla-zydowskiej-lozy,44896,i.html


*oryginalna publikacja z 2016 - mijają lata , nic nie straciła na aktualności

** aktualnie: https://www.salon24.pl/u/zoominto/1003246,jedwabnegate


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale