95 obserwujących
1526 notek
3054k odsłony
  3219   0

Katastrofa w Smoleńsku w świetle praw fizyki

Prof. dr hab. inż. Zdzisław Śloderbach jest pracownikiem naukowym na Politechnice Opolskiej i specjalizuje się w takich dziedzinach jak mechanika ciała stałego, wytrzymałość materiałów oraz teoria sprężystości i plastyczności. Dzisiejszy portal  nowyekran.pl  zamieścił wywiad z naukowcem zatytułowany "Zjawisk fizycznych i myślenia logicznego nie da się oszukać".

Otóż po katastrofie w Smoleńsku kadłub tupolewa, wykonany z duraluminium, powinien rozpaść się na kilka części i powyginać, a nie rozerwać na drobne kawałki. Z nauki o wytrzymałości materiałów oraz z wiedzy o wielu wypadkach lotniczych wnioskuje Zdzisław Śloderbach, "że musiała być inna przyczyna takiej destrukcji samolotu aniżeli zetknięcie samolotu z ziemią przy locie koszącym. Taką przyczyną mogła być tylko nietypowa, niekonwencjonalna eksplozja. Wszystko wskazuje, że mogła to być eksplozja ładunku tzw. termobarycznego."

Także wersja MAK, jakoby samolot uderzył w ziemię w pozycji odwróconej, jest nie do utrzymania w świetle praw fizyki. W wyniku kolizji maszyny o masie prawie 100 ton przy prędkości około 300 km/godz. z wątłą brzozą nie mogła nastąpić utrata lewego skrzydła, skutkiem czego samolot miał wykonać tzw. półbeczkę. Na zdjęciach widać, że koła tupolewa są pokryte błotem (miały więc kontakt z ziemią), i widać też, że zarówno dół, jak i góra kadłuba zostały rozerwane na drobne części.

Prof. Zdzisław Śloderbach wyraża zdziwienie, że polskie stacje telewizyjne nie zapraszają specjalistów znających się na wytrzymałości materiałów, aerodynamice i kinetyce lotów. Tacy są na wydziałach lotniczych na Politechnice Warszawskiej oraz Politechnice Rzeszowskiej. Jedynym znanym ekspertem w tych dziedzinach, wypowiadającym się publicznie o katastrofie smoleńskiej, jest prof. Mirosław Dakowski. Opolski wykładowca wysoko ceni uczonego o uznanej sławie i renomie. Mówi o nim tak:

"Prof. Mirosław Dakowski wie, co pisze i się z nim utożsamiam, zgadzam i popieram jego wersję. Zjawisk fizycznych i myślenia logicznego nie da się oszukać, i prędzej czy później prawda o tej katastrofie samolotu (zamachu???) zostanie wytłumaczona."

Lubię to! Skomentuj220 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale