Blog
zygmuntbialas
Zygmunt Białas
92 obserwujących 1477 notek 2943847 odsłon
Zygmunt Białas, 6 sierpnia 2017 r.

Co się dzieje w USA - 06.08.2017.

5096 12 0 A A A

John Pilger: Jestem prawie pewny, że Trump będzie następnym, typowym amerykańskim prezydentem. A to niesie ze sobą pewną odpowiedzialność. Przede wszystkim obowiązkiem prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zagrażać, straszyć i atakować. I to on zrobił.

Pisze Pani Tiamat do mnie: Przesyłam Panu to tłumaczenie, pozostawiając Panu decyzje, co z tym zrobić. Dla mnie ważne jest i zakończenie, i fakt, że John Pilger nadaje z Sydney, a nie z Londynu (więc nie jestem jedynym dziwactwem z antypodów). Jest to nagranie z kwietnia br., ale wydaje się, że jest aktualne w świetle ostatniej awantury z Kushnerem i rosyjską prawniczką (która wygrała w Nowym Jorku proces o czyjeś niezapłacone podatki, i teraz spotyka ją kara od tego, kto proces przegrał). Nadmuchana histeria antyrosyjska ma swoje polityczne uzasadnienie, co jest tematem tego wywiadu:

John Pilger on nuclear war, Russia & The Last Poets (E467) RT — Going Underground, 
https://www.rt.com/shows/going-underground/384840-nuclear-war-russia-poets/

Legendarny australijski dokumentalista John Pilger o wojnie nuklearnej. Wywiad dla brytyjskiego programu “Going underground” („Schodząc do podziemia”). Program prowadzi Afsin Rattansi:

Kto by to pomyślał, że NATO i zachodnie media nagle i niespodziewanie zakochają się w nowym prezydencie USA po tym, jak wypuścił 59 rakiet tomahawk na jedno z najbardzej wynędzniałych państw świata. John Pilger zrobił ponad 60 filmów dokumentalnych i otrzymał wszystkie możliwe nagrody, a jego ostatni film to „Nadchodzaca wojna z Chinami”. John Pilger opowie nam, jak blisko jesteśmy wojny nuklearnej. Mówi teraz z Sydney; opowie nam o największym wyścigu zbrojeń od czasów drugiej wojny światowej i o przygotowaniu się do wojny z Chinami.

Znalezione obrazy dla zapytania donald trump

Donald Trump

Afsin: John, witamy znowu w “Going underground”. Właśnie obchodziliśmy Wielkanoc, Ukrzyżowanie Palestyny. Co myślisz o tym, że rząd UK popiera politykę Izraela w Palestynie, a tymczasem ONZ nam mówi, że Palestyna przechodzi kolejny kryzys humanitarny?

John: Chodzi o przemilczanie prawdy, podwójne standardy, i że rodzaj zaniechania moralnego kodu jest naszym znamieniem, stemplem probierczym wielu państw, które zawsze pretendują do wartości chrześcijańskich – a jedną z nich jest obchodzenie Wielkanocy – a tak naprawdę przejawiają nieprawdopodobną hipokryzję.

Gaza, o czym już wszyscy mówią, jest otwartym więzieniem, ludzie, którzy tam mieszkają, są zwyczajne więźniami, a ich więziennymi strażnikami jest państwo Izrael. Państwo Izrael jest mistrzem świata w łamaniu międzynarodowych praw. Właściwie nie mają konkurencji, a jednak, to niemal śmieszne, że nazywają się demokracją. Sędziowie w Izraelu opowiadają, że to jest O.K. budować kolonie w sercu Zachodniego Brzegu. I jeśli mamy pamiętać cokolwiek o świętach Wielkiejnocy, to powinniśmy pamiętać, że nie wolno nam zapomnieć o mieszkancach Gazy.

Afsin: Wspomniałeś o łamaniu prawa. Nagle w mediach u nas (UK) bardzo niewielu ludzi uważa, że Donald Trump złamał jakiekolwiek prawo, zrzucając pociski na Syrię. Nie wydaje ci się, że to jakiś rodzaj ironii, że Amerykanie bombardowali Syrię akurat wtedy, gdy Trump miał wspólny obiad z premierem Xi dzin Pingiem na Florydzie?

John: Bez wątpienia, oczywiście nie mogę udowodnić, ale tak to odebrałem i podejrzewam, że to było zaplanowane. Chodziło o to, by dać do zrozumienia prezydentowi Chin, zwłaszcza gdy chodzi o Koreę Północną, że albo “uspokoicie Pjonjang – i oczywiście Chiny nie będą wielkimi przyjaciółmi Korei – albo to my możemy coś z tym zrobić i wysłać tam też parę pocisków”. To może być trochę trudne, naturalnie, ale te parę pocisków może sprowokować otwartą wojnę i może w najlepszym przypadku zniszczyć jedno z najbardziej sprzymierzonych państw czy raczej wasala USA – Koreę Południową.

Znalezione obrazy dla zapytania korea -mapy

Afsin: Co myślisz o raporcie – naturalnie jest to żródło anonimowe mediów USA – bezczelnie mowiącym nam, że pomysł zamontowania nuklearnych sił w Południowej Korei (według NBC news) daje możliwość zamordowania Kim Dzong Una – przywódcy Korei Północnej? Że to może jest część strategii?

John: Tak, oni to nazywają odcięciem głowy od państwa. Koncepcja użycia broni nuklearnej nie jest nowa i istnieje na długo przed Trumpem. W ostatnim okresie panowania Obamy Kongres po cichutku skreślił z instrukcji o użyciu broni nukleranej słowo ‚limited’ (ograniczony). “Prawo Wojny” – przewodnik Pentagonu zupełnie wprost wyjaśnia, że Pentagon ma prawo zaatakować, kogo i kiedy zechce przy pomocy broni nuklearnej. Plan obrony z powietrza i morza przewiduje niespodziewany atak na Chiny, zanim Chiny zdążą zaatakować USA. I ten niespodziewany atak może szybko spowodować eskalację wojny nuklearnej.

Był taki rodzaj dyskusji w latach 1980-tych, kiedy ludzie uważali, że wojna nuklearna stanowi zagrożenie dla ludzkości. Tłumy wyległy na ulice Manhattanu, protestując przeciwko instalowaniu broni atomowej w sąsiedztwie domów i ludzkich osiedli. A w ogóle tłumy protestowały przeciwko użyciu broni nuklearnej, nawołując do zakazu produkcji. Domagali się zdelegalizowania wszelkiej broni atomowej.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @you-know-who  Ale tym najbardziej potrzebującym, w sumie większości, dał.
  • @tarantula  I o czym dyskutować, gdy nie widzi się różnic między tymi osobami?
  • @osasunna  Taki też to sąd.

Tematy w dziale Polityka