Policja bada kierowcę alkomatem. Fot. Fot. PAP/Darek Delmanowicz / zdjęcie ilustracyjne
Policja bada kierowcę alkomatem. Fot. Fot. PAP/Darek Delmanowicz / zdjęcie ilustracyjne

Człowiek Błaszczaka z aktem oskarżenia. Mieszkańcy polują na polityka PiS

Marcin Dobski Marcin Dobski Śledztwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
Jak dowiaduje się w prokuraturze Salon24.pl, do sądu miał trafić akt oskarżenia przeciwko politykowi PiS wójtowi gminy Dąbrówka Radosławowi K. W sądzie jednak nic o tym nie wiedzą. Chodzi o wydarzenia z lipca 2023 roku, gdy działacz został zatrzymany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, a następnie naruszył nietykalność policjanta, po czym usłyszał zarzuty prokuratorskie.

Z naszych ustaleń wynika, że obecnie wójta wozi były policjant, który w gminie zatrudniony jest jako konserwator. Nie dowierzają w to mieszkańcy, którzy w obawie przed prowadzącym samochód K., zamontowali w okolicy jego miejsca zamieszkania fotopułapki, aby mieć na to dowody.

W 2018 roku K. publicznie przyznał się do choroby alkoholowej, czego gratulował mu nawet poseł PiS Piotr Uściński, który wszedł do Sejmu z okręgu nr 20 (m.in. powiat wołomiński). Z relacji naszych rozmówców wynika, że problem nie ustępuje, tylko postępuje, co przekłada się na fatalne zarządzanie gminą. Złośliwi mówią, że stan finansów gminy jest równie zły, jak forma wójta K. na co dzień.


1,8 promila i atak na policjanta

Salon24.pl ujawnił jako pierwszy tę bulwersującą sprawę w drugiej połowie lipca 2023 roku.

"W piątek wieczorem, między godz. 19 a 20, został zatrzymany przez policję Radosław K., wójt gminy Dąbrówka (powiat wołomiński), który prowadził auto mając w organizmie wysokie stężenie alkoholu 1,8 promila. Oprócz zarzutu kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym, przedstawiono mu też zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta" - pisaliśmy.

Do zatrzymania doszło - według naszych rozmówców - we wsi Kowalicha, w gminie Dąbrówka, w powiecie wołomińskim - twierdził jeden z mieszkańców, działacz konkurencyjnej partii. Wtedy w Komendzie Głównej Policji ustaliliśmy, że gdy wójt K. wytrzeźwiał, to postawiono mu dwa zarzuty:

Art. 178 par. 1 k.k., kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 222. [Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza]

§ 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.


Prominentni politycy PiS odsuwają się od K. 

W PiS mówią nam, że K. to nie tylko człowiek Uścińskiego, ale też Mariusza Błaszczaka, prawej ręki prezesa Jarosława Kaczyńskiego, a obecnie szefa Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

– Były szef MON regularnie bywał na uroczystościach organizowanych przez wójta w gminie. Z każdym kolejnym występkiem K., minister nie chciał być z nim kojarzony – mówi nasz informator. Wtedy pojawiał się Łukasz Kudlicki, bliski współpracownik Błaszczaka.

Radosław K. jest nie tylko wójtem, ale też Przewodniczącym Komitetu Terenowego PiS w gm. Dąbrówka, a także członkiem zarządu w Okręgu Warszawa II, w powiecie wołomińskim. Wójt, mieszkaniec Kowalichy, jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej. Wybory na wygrał jako 26-latek reprezentując PiS, potem kolejny raz, już z list swojego komitetu.

Wspomnieliśmy występki wójta. Oprócz sprawy z lipca zeszłego roku, są też nie mniej brawurowe akcje. Służbowe auta nie mają lekko z wójtem K., bo rozbił już dwa. Jedno do niedawna stało jeszcze na służbowym parkingu, ale jest też inna historyjka z następnym autem. – Wójt zatrzymał się w lesie na siku, a w tym czasie złodzieje wsiadli do samochodu i odjechali, bo K. zostawił kluczyki w stacyjce – opowiada jedno z naszych źródeł.

Wójt Radosław K.: "To nieprawda, jestem niewinny"

30 listopada 2023 roku na profilu lokalnego dziennikarza Marka Chrzanowskiego ukazał się wywiad, w którym wójt odnosił się pierwszy raz do wydarzeń z lipca, gdy został zatrzymany za kierownicą auta pod wpływem alkoholu, a potem naruszył nietykalność policjanta. 

– Pan mówi o tym incydencie z policją, gdzie Gazeta Wyborcza się zainteresowała, TVN24… Ja powiem tak: to jest nieprawda, jaka była narracja w tych wszystkich mediach. Faktycznie był jakiś incydent, ale nie przywiązuję do tego uwagi, bo jestem w tej sprawie niewinny – powiedział lokalnemu dziennikarzowi Radosław K. 


Prokuratura skierowała akt oskarżenia, w sądzie nic nie wiedzą

O swojej niewinności Radosław K. mówił miesiąc po tym jak Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała akt oskarżenia do sądu. – 31 października 2023 roku do Sądu Rejonowego w Wołominie trafił akt oskarżenia przeciwko wójtowi Radosławowi K. za jazdę pod wpływem alkoholu i naruszenie nietykalności policjanta – przekazał nam prokurator zastępujący rzeczniczkę prasową Prokuratury Okręgowej dla Warszawy-Pragi.

Zwróciliśmy się ze szczegółowymi pytaniami do Sądu Rejonowego w Wołominie. Chcieliśmy ustalić na jakim etapie jest sprawa wójta, czy odbyła się jakaś rozprawa. Ale w sądzie nic nie wiedzą o tym. 

image


"W tutejszym sądzie nie toczy się postępowanie przeciwko Wójtowi Gminy Dąbrówka o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu" - czytamy w piśmie do Salon24.pl podpisanym przez wiceprezes sądu Agnieszkę Olszewską.

Prokurator nas zapewnia, że akt oskarżenia na pewno powstał i trafił do sądu w Wołominie, bo są takie informacje w systemie. 

Marcin Dobski

Źródło zdjęcia: Policja bada kierowcę alkomatem. Fot. Fot. PAP/Darek Delmanowicz / zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Marcin Dobski
Dziennikarz Salon24 Marcin Dobski
Nowości od autora

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo