fot. Screenshot
fot. Screenshot

Kultowy serial wraca do TVP. Gdy go emitowano w czasach PRL, pustoszały ulice

Redakcja Redakcja Seriale Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
17 lutego TVP Kobieta wyemituje pierwsze dwa odcinki brazylijskiej telenoweli "Niewolnica Isaura". Widzowie zobaczą serial w pełnej wersji obejmującej 100 półgodzinnych odcinków. Uznano go za najpopularniejszy program w historii polskiej telewizji. Miał rekordową oglądalność wszech czasów.

Najpopularniejszy serial w historii TVP

Serial "Niewolnica Isaura" powstał w 1976 roku na podstawie abolicjonistycznej powieści Bernardo Guimarãesa z 1875 roku. W Polsce emitowany był od 1985 roku, w 15. godzinnych częściach. Kolejne odcinki serialu pokazywano na antenie TVP1 we wtorki, dwa razy dziennie – przed południem (tzw. film dla drugiej zmiany) i po głównym wydaniu "Dziennika Telewizyjnego" od 19 lutego do 28 maja.

To był fenomen socjologiczny. Serial, miażdżony przez krytyków, był uwielbiany przez widzów, już w czwartym odcinku miał 84% widownię. We wtorkowe wieczory, kiedy nadawano serial, ulice dosłownie pustoszały. Podobno kiedy emisja dobiegła końca, Wisława Szymborska miała powiedzieć do poetki Ewy Lipskiej: "Nasze życie się skończyło, bo skończył się serial 'Niewolnica Isaura'".

Ta telenowela była najpopularniejszym programem w historii polskiej telewizji, gdyż średnio oglądalność wynosiła 81% (oglądalność czasem dochodziła nawet do 92%). Potem emitowano jeszcze inne brazylijskie telenowele z udziałem Lucelii Santos - "W kamiennym kręgu" i "Panna dziedziczka", ale nie zdobyły już one takiej ogromnej popularności.


Lucelia Santos i Rubens de Falco w Polsce

Na fali tej popularności Lucelia Santos i Rubens de Falco, para aktorów grających głównych bohaterów (Isaurę i Leoncia), odwiedzili Polskę w maju 1985. Podczas tygodniowej wizyty odbyli tournee po Warszawie, Łodzi, Skierniewicach, Katowicach, Sosnowcu i Krakowie. Odwiedzali szkoły, szpitale i zakłady pracy. Podobno aktorka chciała koniecznie zobaczyć "typowy polski dom". Było to mieszkanie Krzysztofa Szmagiera, reżysera "07, zgłoś się". Urządził dla nich domówkę, na której stawili się m.in. Gustaw Holubek i Magdalena Zawadzka.

Wszystko dlatego, że aktorów oprowadzał Bronisław Cieślak, znany jako porucznik Borewicz z serialu "07 zgłoś się". Jak wspominał, wszędzie towarzyszył im ogromny tłum wielbicieli, co wywoływało u Lucelii Santos napady paniki. W Krakowie do ochrony Santos i de Falco oddelegowano aż 300 milicjantów. Kobiety w tamtym czasie czesały się "na Isaurę" (włosy do ramion z przedziałkiem), a urodzonym w tym czasie dziewczynkom nadawano imię głównej bohaterki serialu. Przypomnijmy, że aktorka grając Isaurę miała wtedy 18 lat, a jej filmowy partner 44.


"Niewolnica Isaura" - o czym jest serial

O czym zatem jest "Niewolnica Isaura"? Akcja serialu toczy się w Brazylii w XIX wieku za panowania cesarza Pedro II, na kilkanaście lat przed zniesieniem niewolnictwa w 1888 roku.

Główną bohaterką jest Isaura, młoda i piękna niewolnica o jasnym kolorze skóry, która o swoich rodzicach wie tylko tyle, że jej matka była piękną mulatką. Należy do pana Almeidy, bogatego plantatora bawełny. Dzięki swojemu kolorowi skóry nie pracuje w polu, tylko pomaga w domu. Ester Almeida pod nieobecność syna traktuje ją, jakby była jej córką. Zadbała o to, żeby Isaura otrzymała dobre wykształcenie i dzięki niej Isaura potrafi pisać i czytać, zna języki obce, ładnie śpiewa, umie tańczyć i grać na fortepianie. Nie żałuje też pieniędzy na drogie suknie z falbanami dla Isaury, jakie kupowałaby swojej córce

Życie Isaury toczy się jak w bajce do czasu powrotu z nieukończonych studiów w Europie młodego dziedzica Leoncio, który zakochuje się w niej i usiłuje wszelkimi sposobami uwieść, czemu Isaura się opiera. Od czasu jego powrotu znowu została niewolnicą, której nie wolno podczas wizyt gości przebywać na salonach. Isaura ma jednak innego adoratora – Tobiasza, dziedzica z sąsiedniej plantacji, którego kocha z wzajemnością. Chce on wykupić Isaurę i pojąć za żonę, a nikczemny Leôncio nie chce się na to zgodzić. Nawet kiedy ożeni się z Malviną, córką przyjaciela ojca, nadal będzie prześladował Isaurę, chcąc zmusić ją do uległości. W końcu dochodzi do tragedii.

Rubens de Falco zmarł w 2008 roku na atak serca, po wcześniejszym udarze mózgu. Lucelia Santos zajmuje się polityką. W listopadzie 2022 weszła w skład rządu prezydenta Luli da Silvy jako minister kultury.

"Niewolnica Isaura" będzie dostępna w TVP Kobieta od 17 lutego. Premiery w soboty o godz. 8.40, powtórki w niedziele o godz. 17.30.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura