Dzień Pozytywnego Myślenia. Kilka prostych zasad

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzisiaj, 2 lutego, przypada Dzień Pozytywnego Myślenia. Święto nieoficjalne, ale coraz bardziej popularne. Do jego celebrowania zachęcają nie tylko urodzeni optymiści, psychologowie, czy lekarze, ale również… strażnicy więzienni.

Pomysłodawczynią święta była amerykańska psycholog Kirsten Harell, badająca wpływ optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Obserwacje, że pozytywne myślenie dobrze oddziałuje na ludzki organizm, podzielają też inni psychologowie. 

Czym jest pozytywne myślenie?

Definicji pozytywnego myślenia jest wiele. Klasyczna, którą zamieszcza Słownik Języka Polskiego brzmi następująco: „optymistyczne nastawienie do problemów, które trzeba rozwiązać, również jest to wiara we własne możliwości”. Ktoś inny powie, że optymistyczne myślenie to po prostu dobry nastrój, wiara w to, że chcieć to móc, nadzieja, pogoda ducha, traktowanie problemów, które zawsze będą się pojawiały w życiu jako przeszkód, ale spraw do rozwiązania.

Lekarze mają jeszcze inne definicje, bo wiedzą, że pozytywne myślenie wpływa na stan naszego zdrowia. Tym właśnie zajmuje się m.in. psychoneuroimmunologia - nauka o interakcjach między psychiką a układami nerwowym i immunologicznym, czyli dbającym o naszą odporność. W sferze jej głównych zainteresowań leży powiązanie stresu z chorobami, jego wpływ na ich wywoływanie czy zaostrzanie przebiegu. Osoba myśląca pozytywnie potrafi aktywnie reagować na zmiany, kreatywnie podchodzić do rozwiązania problemów, nie wstydzi się swoich ambicji i marzeń oraz dążenia do ich realizacji i po prostu w siebie wierzy. Osoby pozytywnie myślący o sobie, świecie i życiu łagodniej reagują na nerwowe sytuacje, co pozwala im na bardziej efektywne rozwiązywanie zaistniałych problemów. I w ten sposób zamykają takie optymistyczne koło.  


Zasady pozytywnego myślenia

Co zrobić by myśleć pozytywnie? Można stosować się np. do Dekalogu Optymisty, który opracował aktor Mariusz Pujszo i psycholog Leszek Mellibruda. Poniżej zasady, którymi warto się kierować.

1. Przeżywaj radość, nie oszczędzając siebie w jej okazywaniu.

2. Nie ten odnosi sukces, kto wcześnie wstaje, ale ten, kto wstaje uśmiechnięty. Uśmiech jest czymś więcej niż tylko grymasem sympatii – podaruj każdego dnia swój uśmiech co najmniej 5 osobom.

3. Wzmacniaj nawyki używania zwrotów „dziękuję” i „proszę” – okazuj innym wdzięczność za czynione przez nich dobro.

4. Dojrzale kochaj zmiany – pielęgnuj ciekawość i otwartość na nowości. Ryzyko to narzędzie sukcesu, nie bój się z niego korzystać. Z mądrością oswajaj życiowe i biznesowe Czarne Łabędzie.

5. Przyszłość jest częścią życia każdego człowieka – ufając w sprzyjający ci los odkrywaj jego pozytywne strony.

6. Uwierz w swoją skuteczność – rozwijaj i doskonal ją na różne sposoby. Czasami o swoje marzenia warto walczyć latami.

7. Bądź kreatorem własnego szczęścia – dbaj o zdrowe, radosne i życzliwe nastawienie do siebie, innych ludzi i świata, bądź autorem szczęśliwego życia. Nie gniewaj się na innych, szkoda życia.

8. Pracuj nad uważnością – skupiaj się na znajdywaniu rozwiązań, nie szukaniu winnych. Z każdej sytuacji są co najmniej trzy wyjścia, zwykle jest ich więcej.

9. Myśl o swoich celach i sposobach ich osiągania. Nawet jeśli wszystko straciłeś/straciłaś to przypomnij sobie kiedy zaczynałeś/zaczynałaś i zacznij raz jeszcze.

10. Smakuj różne chwile swojego życia – odkrywaj ich sens, pogłębiając satysfakcję. 


Więźniowie też powinni myśleć pozytywnie

Pozytywne myślenie potrzebne jest wszystkim, nawet tym, a może właśnie tym, którzy chwilowo nie mogą w pełni wpływać na swoje życie. Pewnie dlatego sporo uwagi temu świętu poświęca także Służba Więzienna tworząc na swoim portalu stronę pod nazwą „Dzień Pozytywnego Myślenia za murami”. Pisze na niej, że „dobre momenty zdarzają się w życiu każdego dnia, tylko czasami trudno je dostrzec.

Jednak wbrew przekonaniom, optymizmu możemy się nauczyć poprzez świadomą zmianę nastawienia do świata. Dzień Pozytywnego Myślenia, który przypada 2 lutego, jest doskonałą okazją na dostrzeżenie zalet dnia codziennego. A jak można uczcić ten dzień za murami więzienia? Na przykład skupiając się na pozytywnych wydarzeniach mijającego dnia”. Warto o tym pamiętać, także na wolności. 

 

Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości