153 obserwujących
8126 notek
21443k odsłony
1755 odsłon

Jest wotum zaufania dla rządu. Premier komentuje wycofanie projektu o 30-krotności ZUS

Premier Mateusz Morawiecki podczas expose w Sejmie. fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Mateusz Morawiecki podczas expose w Sejmie. fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj163

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. 

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego, będzie w nim 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W wygłoszonym expose premiera Mateusza Morawieckiego znalazły się m.in. zapowiedzi modernizacji szkół, zmiany przepisów dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdrowia obywateli oraz działań proekologicznych. 

Premier o wycofaniu projektu o 30-krotności ZUS

Będziemy starali się utrzymać propozycję zrównoważonego budżetu, mimo wycofania projektu ws. zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS – zapewnił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że limit 30-krotności składek „tworzy taką sytuację, że mamy w Europie niesprawiedliwy, jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych”. Powiedział, że obecnie prace nad zniesieniem tego limitu są zawieszone i będą dalej konsultowane.

Będziemy starali się utrzymać naszą propozycję zrównoważonego budżetu pomimo to. Będzie to oczywiście o wiele trudniejsze, ponieważ – tak jak podaliśmy to w kwietniu, niczego nigdy nie ukrywając – z tego źródła miało wpłynąć ok. 5,3 mld netto więcej do FUS-u, a więc mniej w dotacji z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – wskazał premier.

Zobacz: PiS wycofuje projekt znoszący limit 30-krotności składek na ZUS

Morawiecki o wyroku TSUE

Premier Morawiecki skomentował też wyrok TSUE. - Bardzo dobrze się stało, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości zrozumiał, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją krajów członkowskich i tak pozostanie - powiedział.

Premier zapowiedział też dalszą reformę sądów. - W sądach natomiast potrzebujemy głębokiej reformy. Na pewno potrzebujemy dalszej reformy na wszystkich poziomach - stwierdził szef rządu.

- Znaczący był wzrost liczby spraw zakończonych (przez prokuratury - PAP) z 834 tys. do 1 mln 76 tys., czyli pokazuje to podniesienie efektywności w paru wymiarach. Mówiliście też państwo o aktach oskarżenia. Jest znaczący wzrost aktów oskarżenia ze 179 tys. do 238 tys. i spadek liczby osób uniewinnionych z 6701 do 5898. Nie jest tak, że prokuratura śpi nic nie robi, nie pracuje i nie przekazuje spraw do sądów - powiedział Morawiecki.

KJ


Wykop Skomentuj163
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka