149 obserwujących
7798 notek
20529k odsłon
556 odsłon

Porozumienie ma program dla Śląska: Transformacja energetyczna, innowacyjne technologie

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz -  politycy Porozumienia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - politycy Porozumienia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj15

Transformacja energetyczna, nowoczesne budownictwo oraz innowacyjne technologie tworzące „polską Dolinę Krzemową” - to najważniejsze elementy programu działań dla Śląska, przygotowanego przez Porozumienie. Zręby programu partii dla regionu przedstawiono w środę w Katowicach. 

Lider Porozumienia, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, przypomniał, że w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy politycy Porozumienia odpowiadają m.in. za sprawy związane z nauką, gospodarką i nowoczesnymi technologiami. 

– Tutaj, w woj. śląskim, taka partia jak Porozumienie w naturalny sposób zakorzenia się w tradycyjnych śląskich cnotach. Ślązacy, mieszkańcy woj. śląskiego, to ludzie pracowici, przedsiębiorczy, przywiązani do tradycyjnych wartości i naszych chrześcijańskich korzeni. Dlatego planujemy dynamiczny rozwój struktur Porozumienia w woj. śląskim. Chcieliśmy też dzisiaj przedstawić zręby programu, który przygotowaliśmy dla województwa – powiedział Gowin na konferencji prasowej w Katowicach. 

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oceniła, że sprawy Śląska są obecnie wśród największych wyzwań, przed jakimi stoimy - chodzi o perspektywę sprawiedliwej transformacji energetycznej Europy, zmierzającej w kierunku neutralności klimatycznej. Według minister, kluczowe jest ustalenie, w jaki sposób fundusze europejskie przeznaczone dla regionów górniczych będą efektywnie inwestowane. 

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz: Sprawy Śląska to jedno kluczowych wyzwań dla Polski. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

– Pierwszym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinien być Śląsk. Chcielibyśmy, aby - tak jak przez wiele pokoleń - to tutaj ustalano trendy w zakresie gospodarki i dużego przemysłu, aby ten przemysł nadal był znakiem rozpoznawczym Śląska – mówiła szefowa resortu rozwoju. 

Środową konferencję prasową Porozumienia zorganizowano na terenie parku technologicznego, w budynku pasywnym energetycznie. – Chcielibyśmy, aby tego typu technologie stanowiły istotną część w projektach budowlanych realizowanych w Polsce. Efektywność energetyczna, termomodernizacja, znajdą swoje źródła finansowania w kolejnej perspektywie finansowej. Chcemy być do tego przygotowani, aby technologie wykorzystywane w takim budownictwie miały znaczek „Made in Poland” – dodała Emilewicz. 

Trzecim, obok transformacji energetycznej i nowoczesnego budownictwa, filarem programu Porozumienia dla Śląska ma być rozwój sektora związanego z „technologiami przesyłu, przetwarzania, gromadzenia i wykorzystywania informacji”. 

– To coś, co roboczo nazywamy polską Doliną Krzemową. Chcemy, aby serce tej polskiej Doliny Krzemowej biło mocno w kilku regionach w Polsce – podkreśliła Emilewicz. Według niej potencjał Śląska w tym zakresie należy wykorzystać w większym niż dotąd stopniu. 

Program Porozumienia w zakresie ochrony zdrowia przedstawił b. prezes NFZ i b. szef Śląskiej Kasy Chorych Andrzej Sośnierz. Jego zdaniem należy w szerszym stopniu wykorzystać w Polsce dobre śląskie doświadczenia w tej dziedzinie. Ocenił, że struktury opieki zdrowotnej to także obszar rozwoju polskiej klasy średniej - dziś lekarze, szczególnie ci z segmentu medycyny rodzinnej, to często średni i mali przedsiębiorcy, prowadzący przychodnie. – Ten obszar być może należy poszerzać – zaznaczył Sośnierz. 

Jak dodał, Porozumienie opowiada się także za decentralizacją Narodowego Funduszu Zdrowia, który - według Sośnierza - „jako organizacja zbyt scentralizowana, mająca zbyt wiele obowiązków, jest po prostu zwyczajnie niewydolny”. Podkreślił, że należy dbać o spójność całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, ale realizować to „poprzez struktury zdecentralizowane i bardziej dzięki temu sprawne”. Opowiedział się też za zniesieniem części konkursów w strukturach opiece zdrowotnej. 

Senator Porozumienia Tadeusz Kopeć podkreślał konieczność wzmocnienia współpracy biznesu z nauką oraz postawienia na innowacje. Jego zdaniem, pomocna w tym zakresie może być skupiająca instytuty naukowo-badawcze Sieć Łukasiewicza, z udziałem której na Śląsku ma być realizowany - jak mówił - projekt „Śląskiej Doliny Krzemowej w zakresie cybernetyki”, zakładający stworzenie jednego z dwóch w Polsce laboratoriów cybernetycznych. Inny projekt - „Inteligenta kopalnia” - ma pomóc w unowocześnieniu i automatyzacji górnictwa. 

KW

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka