163 obserwujących
8691 notek
22946k odsłon
1487 odsłon

Trwa 28. Finał WOŚP. Tokarczuk wystawiła na licytację replikę medalu noblowskiego

Jerzy Owsiak, prezes zarządu fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fot. PAP/Rafał Guz
Jerzy Owsiak, prezes zarządu fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj98

Do godziny 12 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 17 mln złotych do puszek. - Serduszka WOŚP to już polski znak narodowy - cieszył się na konferencji prasowej Jerzy Owsiak. 

Gdy na liczniku WOŚP tuż przed południem pojawiła się kwota 15 mln złotych, organizatorzy zbiórki poinformowali, że to o milion więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy udało się zebrać 175 938 717 złotych.

- Będę kapitanem statku pod tytułem Polska. Ten statek pływa po całym świecie i będzie płynął po falach przyjaźni. Rodacy, celebrujmy ten dzień! Bądźmy przyjaźni dla wolontariuszy. Jako kapitan będę się starał, by ten statek płynął pogodnie przed siebie - mówił Jerzy Owsiak. 

-  Nie ciągnie nas do focha, ciągnie do nas do pozytywnych miejsc - deklarował szef WOŚP. Na konferencji prasowej Owsiak poinformował, że w duchu solidarności z Australią, nękaną przez pożary, zostanie rozwinięta wielka flaga tego kraju. Nowością będzie również konkurs Wielkiej Ściskawy. - O godzinie 15. rozpoczynamy Wielką Ściskawę. Nagrodą jest 50 tysięcy złotych dla miejscowości, która pobije rekord w ściskaniu - oznajmił Owsiak. Kulminacyjnym momentem imprezy będzie "Światełko do Nieba" - rozpocznie się o godz. 20 w Gdańsku, a następnie w centrum Finału WOŚP na pl. Bankowym w Warszawie. 

Sportowcy, celebryci, ludzie sztuki, politycy i dziennikarze wspierają WOŚP, przekazując różne przedmioty na licytację. - Mamy rękopis Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, partyturę Wodeckiego, buławę generała Różańskiego, kopię medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk - wymieniał Owsiak. 

Replika medalu Tokarczuk jest na licytacji. Noblistka pochwaliła się, że ktoś chce przekazać aż 75 tys. złotych na obecną chwilę. 

Złoty medalista Igrzysk Olimpijskim Robert Korzeniowski zaoferował wspólny trening najbardziej szczodremu ofiarodawcy swojej aukcji. Katarzyna Kolenda-Zaleska będzie oprowadzać po Sejmie osobę, która wygra jej licytację. Można też wygrać kolację z Robertem Lewandowskim, Julią Wieniawą, sukienkę Roksany Węgiel i kurtkę Bogusława Lindy, użytej w kultowym filmie "Psy".

Do akcji charytatywnej przyłączyli się politycy. W Gdańsku spaceruje z puszką i wolontariuszami Magdalena Adamowicz, wdowa po zamordowanym rok temu prezydencie miasta. Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje obejrzenie wspólnego meczu na aukcji. Robert Biedroń zaapelował, by 12 stycznia zaprzestać politycznych sporów i licytować dla dobra dzieci. Na aukcjach WOŚP nie brakuje też kontrowersyjnych rekwizytów u wspierających - m.in. błota z festiwalu Woodstock czy konserwy turystycznej. 

- Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to najpiękniejszy czas w Polsce. To czas, kiedy dzielimy się dobrem. Bądźmy jutro z WOŚP 2020 i Jurkiem Owsiakiem, niezależnie w jakim zakątku świata się znajdujemy. Ja będę w Gdańsku. Bądźmy razem! - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Andrzej Duda przekazał na licytację WOŚP koszulkę, w której wziął udział w marszu Nordic Walking w Zakopanem pod hasłem "Tak dla transplantacji". Oprócz tego, para prezydencka podarowała zdjęcie wykonane przez dziennikarza "Tygodnika Podhalańskiego" i sukienkę Agaty Kornhauser-Dudy. - Zainspirowana kulturą Japonii suknia została uszyta na jedną z uroczystości związanych z intronizacją Jego Cesarskiej Mości Cesarza Japonii Naruhito, która odbyła się 22 października 2019. W uroczystościach w Tokio wzięło udział ponad 2 tysiące delegatów z prawie 190 krajów, Polskę reprezentowała właśnie Pierwsza Dama - informowała Kancelaria Prezydenta. 

Do akcji WOŚP włączył się też MasterCard - za wysłanie tweeta z hasztagiem ##MASTERCARDGRAZWOŚP fundacja orkiestry otrzyma 5 złotych. W ubiegłym roku na Twitterze pojawiło się blisko 33 tys. takich wpisów, co przełożyło się na kwotę 165 tys. złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Pieniądze ze zbiórki 28. Finału WOŚP przeznaczone zostaną dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych w leczeniu dzieci. 

GW


Wykop Skomentuj98
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo