156 obserwujących
8401 notek
22085k odsłon
1623 odsłony

Koronawirus w Polsce? NIK wszczyna pilną kontrolę

Polska gotowa na walkę z koronawirusem?. fot. PAP
Polska gotowa na walkę z koronawirusem?. fot. PAP
Wykop Skomentuj59

NIK wszczyna pilną kontrolę. Izba sprawdzi, czy państwo polskie gotowe jest na walkę z koronawirusem.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak system ochrony zdrowia jest przygotowany na wystąpienie w Polsce chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Kontrola została zaplanowana już w zeszłym roku, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, prezes Izby zdecydował o jej natychmiastowym rozpoczęciu.

Kontrola znalazła się w planie pracy NIK na 2020 r. opublikowanym w środę na stronie Izby. Obejmie wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami. Przeprowadzona zostanie w wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu.

Skontrolowane zostanie także Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, którzy odpowiadają za przygotowanie i koordynację działań w takich sytuacjach.

Jak poinformował kierownik wydziału prasowego Izby, Zbigniew Matwiej, kontrola przygotowania systemu ochrony zdrowia do wystąpienia szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych chorób była zaplanowana w zeszłym roku.

- Izba przewidziała zagrożenia tego typu, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, padła decyzja o natychmiastowej kontroli - wyjaśnił Matwiej.

Zobacz: Koronawirus. Jak się chronić przed zakażeniem?

Koronawirus w Polsce?

Do jednego z łódzkich szpitali trafiła pacjentka z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Kobieta wróciła z pobytu w Chinach – informuje Radio Łódź.

Informacja o chorej trafiła do łódzkiego pogotowia we wtorek późnym wieczorem. Kobieta skarżyła się na objawy grypopodobne i wysoką gorączkę. Ostatecznie trafiła ona na oddział zakaźny Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego. Wcześniej zespół ratownictwa medycznego wdrożył pełne środki ostrożności.

Pacjentka została odizolowana od reszty pacjentów. Lekarze zrobili jej podstawowe badania, w tym morfologię. Z informacji TVP 3 Łódź wynika, że łódzki hotel, w którym przebywała podróżna został objęty kwarantanną.

Dzisiaj niemieckie władze potwierdziły pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. To drugi po Francji kraj w Europie gdzie dotarła choroba. Tymczasem chińskie władze potwierdzają zwiększającą się liczbę ofiar śmiertelnych – obecnie bilans ofiar wirusa to 106 osób, jednak media spekulują, że zachorowań może być znacznie więcej.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która stamtąd wróciła, a mają takie objawy jak: temperatura powyżej 38 stopni, kaszel i duszność - zgłosiły się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.

KJ

Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości