11 obserwujących
626 notek
1314k odsłon
1888 odsłon

Koronawirus w Niemczech. Krakowski szpital zaprzecza obecności wirusa

Lotnisko Berlin-Tegel. W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Lotnisko Berlin-Tegel. W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Wykop Skomentuj40

W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem. „Zaraził się nim mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii” - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia. 

Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjanta  u którego stwierdzono koronawirus z Wuhan jest dobry. – Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia – zapewnił LGL.

Według LGL osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, który zaraził się koronawirusem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

Bawarskie ministerstwo zdrowia i LGL zapowiedziały na wtorek przed południem konferencję prasową, podczas której mają podać więcej informacji. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie - w ocenie służb medycznych i sanitarnych - ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie.

Niemcy są drugim, po Francji, krajem Europy, w którym pojawił się nowy koronawirus.

koronawirus, Niemcy, Düsseldorf, lotnisko
Düsseldorf, lotnisko. Na tablicy ostrzeżenie przed nowym koronawirusem. Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

W Chinach potwierdzono już blisko 2 800 przypadków zarażenia nowym wirusem, który – jak się przypuszcza – pojawił się pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. W wyniku zakażenia zmarły jak dotąd 82 osoby.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

Nowy koronawirus jest już w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie, a w Europie - we Francji i Niemczech. Jak dotąd nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Koronawirus - sytuacja w Polsce

Dwoje dzieci, które trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie z zakażeniem górnych dróg oddechowych jest w dobrym stanie. Nic nie wskazuje na to, że mamy w tym przypadku do czynienia z koronawirusem – powiedziała rzecznik prasowa szpitala Anna Górska.

Dzieci pozostają na obserwacji na Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii. Do Krakowa zostały przywiezione ze Śląska. Niedawno wróciły z rodzicami z Chin.

Jak powiedział Piotr Pokrzywa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie zastosowano wobec nich taką samą procedurę – obserwacji, jak wobec polskich studentów, którzy wrócili z wymiany z chińskim uniwersytetem w Wuhan, a służby epidemiologiczne są w stałym kontakcie m.in. ze służbami lotniskowymi.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się w poniedziałek z szefem GIS Jarosławem Pinkasem, by omówić sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem. Resort zdrowia podaje, że w Polsce nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku koronawirusa i zaleca spokój.

KW Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości