147 obserwujących
7469 notek
19585k odsłon
1868 odsłon

KO apeluje o przeznaczenie 2 mld zł zamiast na media publiczne, na służbę zdrowia

Przewodniczący PO Borys Budka (P) oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (L). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przewodniczący PO Borys Budka (P) oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (L). Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj264

Koalicja Obywatelska apeluje, żeby 2 miliardy złotych zamiast na media publiczne przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i leczenie osób dotkniętych najcięższymi chorobami - mówili w czwartek szef PO Borys Budka i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Borys Budka i Małgorzata Kidawa-Błońska podczas czwartkowej konferencji prasowej zaapelowali do posłów PiS, aby nie odrzucali sprzeciwu Senatu do nowelizacji ustawy o rtv i opłatach abonamentowych, a zaoszczędzone dzięki temu 2 mld zł przeznaczyć na służbę zdrowia. 

Chodzi o nowelę ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, zakładającej wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. 9 stycznia ustawę w całości odrzucił Senat, a w środę sejmowa komisja kultury zarekomendowała Sejmowi, by zgodził się z decyzją Senatu i również odrzucił nowelę. Głosowanie zaplanowane jest na czwartkowy wieczór, Sejm odrzuca stanowiska Senatu bezwzględną większością głosów. 

– Mamy w Polsce zadłużone szpitale i pacjentów potrzebujących pomocy – mówiła na konferencji prasowej Kidawa-Błońska. Zwracała uwagę, że na raka choruje milion osób, a z tego sto tysięcy rocznie umiera. 

– Na chemioterapię i na leki (w leczeniu nowotworów) wydaje się rocznie tylko 1,5 mld złotych, a nasi pacjenci zasługują na to, żeby byli leczeni lekami najnowszej generacji, jak pacjenci na świecie – podkreślała Kidawa-Błońska. 

– Te 1,5 mld zł zbite z tymi dwoma miliardami, które będą przekazane na telewizję publiczną to jeden wielki skandal. Te pieniądze w służbie zdrowia są potrzebne – dodała kandydatka na prezydenta. 

Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska
KO apeluje o przeznaczenie 2 mld zł zamiast na media publiczne, na służbę zdrowia. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Budka przekonywał, że podczas czwartkowych głosowań Sejm będzie zdawał „test na wiarygodność i na elementarne poczucie sprawiedliwości”. Dodał, że KO mówi w tej sprawie „rządowi i prezydentowi: sprawdzam”. 

– Dzisiaj możemy zdecydować, że zamiast 2 mld złotych na zorganizowany przemysł pogardy, nienawiści i kłamstwa, zamiast 2 mld złotych na permanentną kampanię wyborczą obozu władzy, możemy 2 miliardy złotych przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów – mówił szef PO. 

Dzisiaj jest to możliwe, podkreślał, dzięki decyzji Senatu, który wnosi o odrzucenie „bardzo złej ustawy o finansowaniu hejtu, nienawiści i pogardy”. 

– To jest prawdziwy test dla prezydenta Rzeczpospolitej. Potrzebujemy prezydenta, który potrafi podejmować decyzje, który potrafi zadzwonić do prezesa rządzącej partii i wymóc na nim określone decyzje – zaznaczył lider PO. 

– Prezydent powinien jasno zadeklarować, czy staje po stronie polskich pacjentów, po stronie ludzi potrzebujących, po stronie tych, którzy codziennie cierpią z powodu tych ciężkich chorób, czy staje po stronie przemysłu nienawiści – dodał. 

Zaznaczył, że prezydent powinien zawetować nowelizację, jeśli zostanie uchwalona, i umożliwić tym samym przeznaczenie tych 2 mld złotych na służbę zdrowia. 

– Dziś dla prezydenta Andrzeja Dudy przychodzi test dla prezydenta na elementarną przyzwoitość, mam nadzieję, że przynajmniej ten test prezydent zda test pozytywnie – powtórzył Budka.

KW

Wykop Skomentuj264
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka