Ratownicy medyczni w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Ratownicy medyczni w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek

Koronawirus w Polsce. Puste ulice i kościoły. Aktualna liczba chorych

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 89

Stan zagrożenia epidemicznego wyludnił polskie ulice. Opustoszały zarówno metropolie, jak i mniejsze ośrodki. Zgodnie z zaleceniem hierarchów, znaczna część wiernych uczestniczyła we mszy za pośrednictwem mediów. 

Ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę późnym wieczorem o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie potwierdzono go dotychczas u 125 osób, trzy z nich zmarły.

Dwa nowe przypadki dotyczą osób z Wrocławia i Szczecina. Pacjenci są w stanie dobrym - podał resort zdrowia.

Zakaz wjazdu dla cudzoziemców, 14-dniowa kwarantanna dla Polaków wracających z zagranicy, ograniczenie zgromadzeń powyżej 50 osób, zamknięcie galerii handlowych - to niektóre ze zmian związanych ze stanem epidemicznym w kraju.

Puste kościoły w Polsce

Kościół zastosował się do zaleceń władz państwowych, hierarchowie zaapelowali do wiernych o skorzystanie z dyspensy i obejrzenia mszy świętej za pośrednictwem mediów.

kościół św. Jana w Gdańsku, koronawirus, msza święta
Niedzielna msza święta, odprawiana z uwagi na zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa bez udziału wiernych, w kościele św. Jana w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

– Choć transmisja mszy świętej to nie jest to samo co uczestnictwo w niej w kościele, to w obecnej sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, transmisje są pomocą, aby łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Powroty Polaków z PLL LOT

W niedzielę po Polaków przebywających za granicą poleciały cztery samoloty PLL LOT. Dwa samoloty z Londynu i po jednym z Lizbony i Malty.

W poniedziałek po Polaków pozostających na wyspach polecą cztery Dreamlinery LOT-u. Sprzedaż rejsów została uruchomiona w niedzielę o godz. 18.00.

Więcej informacji na stronach: lotdodomu.pl i lotdodomu.com

Czy w Twojej okolicy jest ktoś chory?

Można  to sprawdzić. Oto mapa koronawirusa w Polsce. Dane są na bieżąco aktualizowane.

Ozdrowieniec - co to znaczy?

Nie wszystkie pojęcia związane z koronawirusem są oczywiste. Lekarz ze szpitala w Puławach, dr Jakub Kosikowski, tłumaczy terminy związane z wirusem: 

„Ozdrowieniec - osoba której ustąpiły objawy

Wyzdrowienie - ozdrowieniec + 2 ujemne wyniki testu na koronawirusa pobrane w odstępie 24h”.


W sobotę wieczorem podano, że w Polsce jest trzynastu ozdrowieńców.


„Prezydent Jaśkowiak kłamał”

W weekend „Głos Wielkopolski” opublikował artykuł, w którym córka kobiety zmarłej na koronawirusa krytykowała prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka za jego słowa o rodzinie zmarłej. Według niej, Jaśkowiak „wypowiedział się kłamliwie” o bliskich zmarłej.

W dniu śmierci kobiety, prezydent Jaśkowiak w programie na antenie TVN24 mówił m.in. o jej zakażonym mężu. Stwierdził, że mężczyzna nie chciał poddać się badaniom i musiał być do nich „przez kilka dni przekonywany”.

Córka zmarłej stwierdziła: „Mamy wielu świadków i dowodów, iż wielokrotnie prosiliśmy o zbadanie całej naszej rodziny. Baliśmy się o zdrowie nasze i osób z naszego otoczenia”. 

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (89)

Inne tematy w dziale Rozmaitości