164 obserwujących
8947 notek
23670k odsłon
1843 odsłony

Adam Bodnar: Już dawno powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej

Rzecznik Praw Obywatela Adam Bodnar: Już dawno powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej. Fot. PAP/Leszek Szymański
Rzecznik Praw Obywatela Adam Bodnar: Już dawno powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj143

Ustawa o stanie klęski żywiołowej mówi, że przyczyną wprowadzenia takiego stanu jest masowe występowanie choroby zakaźnej; każdy widzi, że koronawirus występuje w Polsce na skalę masową - podkreślił w niedzielę RPO Adam Bodnar. Według niego stan klęski żywiołowej powinien być wprowadzony. 

Jak podkreślił Bodnar w radiu Zet, „ustawa o stanie klęski żywiołowej mówi o tym, że przyczyną wprowadzenia takiego stanu jest masowe występowanie choroby zakaźnej”. – Każdy gołym okiem widzi, że koronawirus występuje w Polsce na skalę masową, skoro w taki sposób zmienił nasze codzienne funkcjonowanie – zauważył. Dlatego - zdaniem RPO - w tych warunkach już dawno powinien być wprowadzony stan nadzwyczajny w postaci stanu klęski żywiołowej. 

Ocenił jednocześnie, że zarządzenia rządowe, m.in. związane z wprowadzeniem kwarantanny, są „ograniczeniem praw i wolności obywatelskich, których moglibyśmy się spodziewać gdyby został wprowadzony ten stan nadzwyczajny”. 

– Problem polega na tym, że te ograniczenia są wprowadzane przez dwie ustawy - jedną ogólną o zagrożeniu epidemicznym i drugą - specustawę uchwaloną na początku marca oraz kolejne rozporządzenia ministra zdrowia – mówił Bodnar. Zwrócił uwagę, że „to wszystko wywołuje wątpliwość, na ile to jest zgodne z prawem”. – Dlatego napisałem do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, że niektóre rozwiązania idą za daleko, że nie ma ku temu upoważnienia ustawowego i dlatego ten stan nadzwyczajny jest niezbędny – podkreślił. 

koronawirus, kościół, msza
Koronawirus w Polsce. Kościół w Przemyślu. Obostzrenia dotknęły niemal wszystkich sfer życia. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Odnosząc się do faktu, że wybory prezydenckie, zaplanowane na 10 maja, wciąż nie zostały przełożone, rzecznik zauważył, że „wybory to nie jest tylko to, co stanie się 10 maja, to nie jest tylko ten moment, tylko całe przygotowanie do procesu wyborczego”. Wskazywał tu m.in. na prowadzenie kampanii prezydenckiej, brak możliwości zbierania podpisów przez kandydatów oraz na przygotowania do przeprowadzenia wyborów m.in. przez Państwową Komisję Wyborczą. 

W związku z tym Bodnar przypomniał na antenie radia, że wystosował pismo do PKW. Zwracał w nim uwagę m.in., że „w tych warunkach po prostu nie można zorganizować wyborów, że zmuszamy ludzi do poświęcenia i do przedkładania uczestnictwa w wyborach nad własne zdrowie”. 

Bodnar skomentował również fakt, że w zapisach tzw. Tarczy antykryzysowej znalazła się propozycja PiS-u, polegająca na zmianie Kodeksu Wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. W poniedziałek całą ustawą tarczy antykryzysowej, która maja wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki zajmie się Senat. 

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, Senat powinien tę zmianę Kodeksu Wyborczego odrzucić. – Widzimy wyraźnie, że to wprowadza chociażby sytuację dyskryminacyjną, nierównego traktowania poszczególnych kategorii wyborców – zauważył. – To również skomplikowane do wykonania chociażby w kontekście dostarczenia pakietów wyborczych i przeprowadzenia całej procedury związanej z głosowaniem korespondencyjnym – mówił Adam Bodnar. 

KW

Wykop Skomentuj143
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka