149 obserwujących
7796 notek
20526k odsłon
4874 odsłony

Szumowski: Czeka nas gwałtowny wzrost liczby zakażonych na koronawirusa

Minister zdrowia Łukasz Szumowski. fot.PAP
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. fot.PAP
Wykop Skomentuj236

Jestem przekonany, że na koniec tygodnia będzie kilka tysięcy pacjentów z potwierdzonym wynikiem koronawirusa – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ocenił, że to dopiero początek epidemii w Polsce, a liczba chorych potrzebujących pomocy będzie wzrastać.

Minister powiedział, że dotychczas zakażenie koronawirusem wykryto u 1984 osób. 26 z nich zmarło. – Jestem przekonany, że na koniec tygodnia dojdziemy niestety do liczby pacjentów, którzy mają potwierdzony wynik koronawirusa, do kilku tysięcy – powiedział.

– My nie jesteśmy w środku epidemii. To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku. My zaczynamy w tej chwili wzrost liczby chorych, którzy będą potrzebowali naszej pomocy – powiedział.

Ocenił, że dzięki wprowadzonym przez rząd działaniom oraz dzięki zachowaniu Polaków mamy szansę ograniczyć gwałtowny napływ chorych do szpitali zakaźnych "w taki sposób, byśmy mogli leczyć tych pacjentów”.

Zmieniona definicja osoby dużego ryzyka

Minister zdrowia poinformował, że została zmieniona definicja osoby dużego ryzyka. W tej chwili taką osobą jest każdy pacjent, który ma niewydolność oddechową i leży na jakimkolwiek OIOM-ie, pacjent z poważnymi objawami niewydolności oddechowej oraz każdy medyk, który się zetknął bez ochronnego stroju z pacjentem zakażonym, oraz każdy medyk z objawami, który pracuje na oddziale zakaźnym.

– To są osoby, które będziemy testowali w pierwszej kolejności po to, żeby minimalizować ryzyko zakażenia innych pacjentów i zakażenia wzajemnego pomiędzy personelem medycznym – powiedział.

Minister zdrowia poinformował, że funkcjonuje 46 laboratoriów, które wykonują testy genetyczne. 46,5 tys. testów, a w ostatnich dniach blisko 4 tys. na dobę, co daje ok. 1,2 tys. testów na 1 mln mieszkańców.

"Szybkie testy” na koronawirusa

Szumowski podkreślił, że wykonywane są również „szybkie testy”, które nie są raportowane. Takich według niego jest teraz w Polsce 50 tys., a wkrótce dotrze 150 tys. Jak dodał, testów genetycznych jest w tej chwili 100 tys. rozdystrybuowanych w laboratoriach i kilkaset tysięcy zakontraktowanych na najbliższy czas.

– Tych testów nie brakuje i nie będzie brakowało. Oczywiście jest kwestia zwiększania mocy przerobowych laboratoriów, co też robimy. Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę – mówił Szumowski.

Jak dodał minister, resort zdrowia podjął decyzję o dystrybucji kolejnych środków ochronnych: 5,2 mln maseczek, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek. Do aptek, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do ratownictwa medycznego, policji, straży granicznej trafi 41,5 tys. gogli ochronnych i 60 tys. pięciolitrowych pojemników dezynfekcyjnych. Do szpitali jednoimiennych trafiło już 16 tys. masek, 12 tys. kombinezonów 3 tys. gogli ochronnych.

Jutro nowe ograniczenia

Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające - ocenił Łukasz Szumowski

- Premier Mateusz Morawiecki ogłosi zestaw kolejnych regulacji związanych z ograniczeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa we wtorek - poinformował po spotkaniu premiera z samorządami szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Polityk nie wyjaśnił czego dotyczyć będą nowe dyspozycje dla obywateli.

KJ


Wykop Skomentuj236
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości