149 obserwujących
7796 notek
20525k odsłon
5065 odsłon

Koronawirus w Polsce - raport dnia. Tragiczny bilans. Premier: Jutro nowe restrykcje

Premier w senacie: Jutro nowe obostrzenia ws. koronawirusa. fot. PAP
Premier w senacie: Jutro nowe obostrzenia ws. koronawirusa. fot. PAP
Wykop Skomentuj175

Bilans osób chorych na koronawirusa w Polsce wzrósł do 2055. Dzisiaj zmarło dziewięć osób, łącznie 31.

Dzisiejsze ofiary koronawirusa to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcu. Zmarli też: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju

W sumie zakażenie koronawirusem, od 4 marca kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono u 2055 osób z których 31 zmarło.

"Kilkaset zachorowań na dobę"

– Nie wiadomo kiedy nastąpi szczyt, ale możliwy jest za chwilę przyrost pięciuset zachorowań na dobę – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powtórzył apel o pozostawanie w domu. Jak podkreślił pomoże to "spłaszczyć" krzywą wzrostu zachorowań z powodu koronawirusa.

Przyznał, że zdaje sobie sprawę, że trudno zachować reżim, szczególnie rodzinom z dziećmi, ale to pomoże wyhamować zachorowania. – Trudno rodzinom dziećmi wytrzymać w domu, osobom przyzwyczajonym do sportu nie wychodzić, ale naprawdę starajmy się – to nie jest tak dramatycznie długo, to są tygodnie, a nie miesiące, lata – żeby chociażby spłaszczyć tę krzywą – mówił minister zdrowia. 

Zaznaczył, że trudno powiedzieć, kiedy nastąpi szczyt zachorowań. – Na razie widzimy wzrost i ta krzywa idzie w górę, dlatego mówię o gwałtownym wzroście. Tutaj musimy się na to przygotować, że ten wzrost teraz będzie szybki – powiedział Szumowski.

Dodał, że normalne jest też w epidemiach, że więcej jest zakażonych niż rozpoznanych przypadków. Zaznaczył, że jednym z czynników, które decydują o skali epidemii jest liczba zgonów na liczbę rozpoznanych przypadków – w przypadku Włoch to 10 proc. śmiertelność. – Jeśli mamy wysokie wartości, to pokazuje, że tych nierozpoznanych mamy bardzo, bardzo dużo. U nas jeszcze tych nierozpoznanych nie jest jeszcze tak dużo – powiedział minister zdrowia.

Wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu pojawią testy białkowe na wykrycie SARS-COV-2 oparte na wykrywaniu białka wirusa, obok tych serologicznych i molekularnych, a w tym tygodniu liczba dobowa przeprowadzanych testów wyniesie 5 tys.

Premier w Senacie: Jutro nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos przed posiedzeniem senatu. - To kryzys, który przeora gospodarkę światową, europejską i polską. Nasi poprzednicy nie mieli z takim do czynienia. Ten kryzys jest inny, dotknął samej tkanki gospodarczej. Tak samo budżetów państw, przedsiębiorców, pracowników - mówił szef polskiego rządu.

Morawiecki dodał, że rządzący szacują, że "najpóźniej do czasu wynalezienia szczepionki kryzys będzie ulegał intensyfikacji". Jak podkreślił premier, "prognozowana recesja będzie nieporównywalna z czymkolwiek od przynajmniej 1929 roku".

- Ważne jest żeby dostosować instrumenty do zagrożeń, z którymi musimy się zmierzyć - mówił premier Morawiecki w Senacie. - Zamierzamy jutro wdrożyć dodatkowe rygory i obostrzenia sanitarne - dodał.

ZNP chce przełożenia matur i innych egzaminów. Apel do MEN

Koronawirus w Polsce sprawił, że w kraju ogłoszono stan epidemii. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się odwołania tegorocznych egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty oraz maturalnego. ZNP wystosował oficjalny apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie.


Zorganizowali chrzciny. Posypały się mandaty

Policjanci ze Środy Wielkopolskiej poinformowali o jednej z interwencji, do której doszło w sobotę na terenie miasta. W restauracji zorganizowano chrzciny na kilkanaście osób. Właściciel lokalu udostępnił pomieszczenie blisko 20 imprezowiczom.

Wszyscy zostali ukarani mandatami. Uczestnicy chrzcin dostali również polecenie, aby udać się do domu. Konsekwencje wyciągnięto również wobec właściciela lokalu. "Powtarzamy do znudzenia, aby ograniczać kontakty z innymi, a mimo to trafiają się ludzie skrajnie nieodpowiedzialni" - komentują funkcjonariusze. Proszą również o "odpowiedzialną postawę, aby chronić siebie i innych".

Ksiądz zarażony. Wierni proszeni o kontakt z sanepidem

U proboszcza parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Niskowej (woj. małopolskie) zdiagnozowano koronawirusa. Wszyscy księża zostali poddani kwarantannie. Wierni, którzy mogli mieć kontakt z chorym kapłanem, proszeni są o zgłaszanie się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu.

"W związku z tym, iż ksiądz Proboszcz Krzysztof Prokop jest zarażony koronawirusem, wszystkie osoby, które miały kontakt z księdzem Proboszczem od 20 marca 2020, proszone są o zgłoszenie telefoniczne z Sanepidem w Nowym Sączu lub z księdzem Wikariuszem tel. 505090759" – informują księża.

KJWykop Skomentuj175
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości