Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. fot. PAP
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. fot. PAP

Senat przeciwko zmianom w Kodeksie wyborczym. "Tarcza antykryzysowa" wraca do Sejmu

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 253

Senat usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią koronawirusa – poinformował po posiedzeniu marszałek Tomasz Grodzki. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

W nocy z poniedziałku na wtorek Senat przyjął kilkadziesiąt poprawek do pakietu trzech rządowych ustaw, tzw. Tarczy antykryzysowej. Senat proponuje m.in. rozszerzenie prawa do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem z powodu zamkniętych szkół dla rodziców dzieci do 12 roku życia. Senatorowie chcą też, by państwo finansowało tzw. postojowe w wysokości 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia pracownika, jednak nie więcej niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Senat proponuje też zwolnienie ze składek ZUS mikro, małych i średnich przedsiębiorców za okres od 1 kwietnia do 31 maja br. Zaliczki podatkowe miałyby być nieobligatoryjne w razie utraty płynności, a przedsiębiorcy mogliby także zostać warunkowo zwolnieni z płacenia zaliczek na podatek dochodowy.

Senatorowie chcą, by koszty stałe przedsiębiorcy (czynsz, media itp.) mogły być dofinansowane z budżetu państwa do kwoty nieprzekraczającej 40 tys. zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy.

Przedstawiciele wyższej izby parlamentu przyjęli ponadto poprawki zaproponowane wcześniej na komisji przez stronę rządową. Dotyczyły one m.in. wykreślenia zapisu o zabezpieczeniu w postaci weksla dla mikro i małych firm oraz dalszego uelastycznienia zasad uruchamiania pomocy publicznej po decyzji Komisji Europejskiej.

Szybkie testy na koronawirusa

Senat poparł też rozwiązania zezwalające m.in. na wykonywanie szybkich testów przesiewowych, a także utworzenia funduszu celowego na przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się koronawirusa ze środków UE przekazanych w ramach programu Coronavirus Response Investment Initiative. Chodzi o 20 mld zł, które byłyby przeznaczone w szczególności na zakup testów, sprzętu medycznego oraz dodatków do wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

Kolejna zmiana Senatu tworzy Fundusz Płynności, którego celem jest wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Środkami tego Funduszu zarządzałby zarząd BGK, a przychodami Funduszu byłyby środki pozyskane przez Bank z emisji obligacji zwanych "obligacjami COVID-19".

Akceptację Senatu zyskała również zmiana, która mówiła o tym, że zarząd lub rada nadzorcza może zarządzić podjęcie określonej uchwały przez walne zgromadzenie na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Senat zgodził się również na rozwiązanie wydłużające ważność upływających po 7 marca br. orzeczeń lekarskich lub psychologicznych. Zgodnie z tą poprawką byłyby one ważne jeszcze przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

"Nie" dla zmian w Kodeksie wyborczym 

Senatorowie przegłosowali też poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Opowiedzieli się również za wykreśleniem zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Tarcza antykryzysowa wraca teraz do Sejmu. Posiedzenie zaplanowano na wtorek. 

"Tarcza antykryzysowa"

Ustawa wspierająca firmy w związku z epidemią koronawirusa jest jedną z trzech tworzących tzw. tarczy antykryzysowej. Celem tarczy jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pozwalać będzie też pracodawcom uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają też przedłużenie kredytów obrotowych dla firm, czy brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka