149 obserwujących
7794 notki
20521k odsłon
1308 odsłon

Tarcza antykryzysowa podpisana. 2311 zarażonych, 33 zmarłych na COVID-19. Korona-raport

Dyrektor SOR, dr Jacek Górny (L) podczas konferencji prasowej przed Szpitalem Zakaźnym w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z ZOL SPZOZ w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Dyrektor SOR, dr Jacek Górny (L) podczas konferencji prasowej przed Szpitalem Zakaźnym w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z ZOL SPZOZ w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wykop Skomentuj82

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 256 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach koronawirusa. Liczba zdiagnozowanych osób wzrosła zatem do 2311. We wtorek zmarły kolejne dwie osoby. Zanotowano do tej pory 33 zgony. 

Resort w kolejnych dziennych statystykach we wtorek podał, że doszło do wykrycia najpierw 77, potem 83, a następnie 96 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Dało to łącznie we wtorek 256 nowych chorych. 

W minionym tygodniu liczba zakażeń wynosiła kolejno: w poniedziałek – 116, we wtorek – 152, w środę – 151, w czwartek – 170, w piątek – 168, sobotę – 249, a w niedzielę – 224. W poniedziałek zdiagnozowano kolejne 193 przypadki. 

Dodatkowo we wtorek resort poinformował, że zmarły dwie osoby: kobieta w wieku 70 lat, hospitalizowana w Tychach, oraz 37-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie. 

Do tej pory potwierdzono w Polsce, od czasu wykrycia pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, czyli od 4 marca, niewydolność oddechową nim wywołaną u 2311 osób, z których 33 zmarły. 

Tarcza antykryzysowa podpisana

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.

Nowelizacja ustaw o ochronie zdrowia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizaację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

koronawirus, Lublin, szpital
Koronawirus w Polsce. Pacjenci przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych. 

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami. 

Głosowanie korespondencyjne

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Premier ogłosił nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. W sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary będą zamknięte. 

Od 1 kwietnia zmienią się m.in. limity w sklepach i na poczcie. Parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte - ogłosił premier. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.  

Szef Solidarności o Radzie Dialogu Społecznego

Solidarność takich rzeczy nie zapomina i będzie to miało swoje negatywne konsekwencje w przyszłości – napisał przewodniczący związku Piotr Duda, komentując zmiany w ustawie o RDS. Związek oczekuje reakcji prezydenta na – jak wskazano – "bezprecedensowy atak na niezależny dialog społeczny". 

W specustawie o walce z koronawirusem znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm ją odrzucił. 

Trzaskowski: Pomożemy firmom

Warszawa podejmuje każde możliwe kroki, aby pomóc przedsiębiorcom, dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu dla nich warszawskiego programu wsparcia – poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W stolicy działa 430 tys. podmiotów gospodarczych. 

„Epidemia koronawirusa to wstrząs dla gospodarki. Wiele firm z dnia na dzień utraciło klientów, zlecenia, dochody, musiało zawiesić działalność. W Warszawie działa 430 tys. podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich to właściciele małych i średnich firm. Często to członkowie naszych rodzin, nasi znajomi, nasi sąsiedzi” – mówił w nagranym wideo prezydent stolicy. 

Inteligentny monitoring w Gdyni

Inteligentny system do wykrywania skupisk ludzi wdrożono w części monitoringu miejskiego w Gdyni. Ma to służyć przestrzeganiu zakazu gromadzenia się podczas epidemii koronawirusa. 

Jak poinformował miejski portal www.gdynia.pl, monitoring w Gdyni składa się ze 138 kamer. 

„18 z nich jest wykorzystywanych do wykrywania skupisk ludzi i tym samym skutecznej interwencji w przypadku zagrożenia. Ustawiono w nich obszar tak zwanego pola tłumu, czyli wyzwalacz detekcji tłumu, który będzie generować alarm przy pojawieniu się w danym miejscu grupy ludzi” – wyjaśniono. 

System zainstalowano w piątek na 15 kamerach w Gdyni-Śródmieściu i na trzech w Gdyni-Orłowie.

KW

Wykop Skomentuj82
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości