154 obserwujących
7998 notek
21097k odsłon
1341 odsłon

Wybory korespondencyjne. Sasin: Poczta Polska jest przygotowana

Wykop Skomentuj168

PiS chce przeprowadzić głosowanie w majowych wyborach prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Jak z takim zadaniem poradzi sobie Poczta Polska? Jacek Sasin uspokaja - taki system jesteśmy w stanie stworzyć. 

– Właśnie dzisiaj będzie to decydowane w parlamencie (projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego – red.). Jeśli będzie zdecydowane, to będziemy wtedy również komunikować dalsze kroki – tłumaczył wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.

– Poczta Polska jest przygotowana dzisiaj do tego, żeby podjąć tego typu działania. Tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Od wczoraj mocno pracujemy tutaj wraz z Pocztą Polską w Ministerstwie Aktywów Państwowych, żeby taki system stworzyć, natomiast jego stworzenie wymaga dużych działań organizacyjnych i przygotowań. Mamy na te przygotowania, jeśli prawo zostanie przyjęte, prawie 40 dni. Jesteśmy w stanie taki system zorganizować – tłumaczył polityk.

Müller o głosowaniu korespondencyjnym

Rzecznik rządu w Radiu Plus był pytany o projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego podczas wyborów prezydenckich, w kontekście zapowiedzi Porozumienia (partii koalicyjnej PiS), że politycy tego ugrupowania nie poprą tej propozycji.

Uważamy, że 10 maja można przeprowadzić wybory, o ile oczywiście zachowa się procedury, które gwarantują bezpieczeństwo Polaków, bo to jest w tej chwili najważniejsze - oświadczył Müller. Porozumienie, pan premier Jarosław Gowin, wydaje się tutaj mają w tej chwili inne stanowisko. Zobaczymy jak będzie na ostatnim głosowaniu ponieważ projekt może ulegać jakimś modyfikacjom, które być może przekonają Porozumienie do głosowania za - dodał Müller. 

Jak zaznaczył, w tej chwili nie rozpatrywałby tego jednego głosowania w kontekście rozpadu koalicji rządowej.

- W tej chwili jest ponad miesiąc do wyborów, więc takiej jednoznacznej odpowiedzi udzielić nie można. Oczywiście też nie można udzielić - żeby była jasność - jednoznacznej odpowiedzi, że wybory się odbędą, bo takiej decyzji z odpowiedzialnością też podjąć nie można. Chyba, że byłoby to właśnie głosowanie korespondencyjne, które zabezpiecza tę procedurę w zupełnie inny sposób - dodał Müller.

Dzisiaj Sejm zajmie się projektem ws. wyborów

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego przysługiwałby wszystkim wyborcom. Sejm ma się zająć tym projektem dziś.

KJ


Wykop Skomentuj168
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka