149 obserwujących
7796 notek
20525k odsłon
1527 odsłon

Premier Morawiecki w Sejmie: Jesteśmy cały czas na początku walki z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki przemawia na sali obrad Sejmu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki przemawia na sali obrad Sejmu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wykop Skomentuj159

- Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Informacja premiera na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce

Szef rządu podkreślał, że rząd robi wszystko, co służy ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. - Sytuacja, szczególnie w Europie Zachodniej powoduje, że mamy w sobie bardzo wiele niepokoju. Widzimy w jaki sposób przyrasta liczba zachorowań w Europie Zachodniej; widzimy, że te przyrostu są bardzo szybkie - mówił. Przestrzegał przed nieuzasadnionym optymizmem.

Morawiecki mówił, że światowi eksperci zwracają uwagę, iż modelowanie rozwoju dalszej sytuacji związanej z epidemią jest obarczone ogromnym marginesem błędu. - Spodziewamy się że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań - oświadczył premier.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 4201 po tym, jak potwierdzono 99 kolejne przypadków zakażenia. Zmarły cztery kolejne osoby (razem 98).

- Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedur. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem - zaznaczył Morawiecki.

Premier dodał, że powoduje to, że "bardzo wiele naszych działań w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym musi dopasować się do epidemii". - Musimy walcząc z epidemią jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego po to, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej - podkreślił.

Szef rządu ocenił, że jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń, to będziemy w stanie poradzić sobie lepiej niż wiele innych krajów z pandemią koronawirusa.

Sprawy służby zdrowia

Premier zaznaczył, że Polska ma zakontraktowanych 800 tys. testów na obecność koronawirusa. - 150 tys. dostępnych, 150 tys. testów już jest w drodze, w ciągu najbliższych paru dni będzie w Polsce - poinformował. Ocenił, że zapas testów jest "ogromny". - Obecnie przeprowadzamy dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa; za parę dni, jak poinformowali eksperci, będzie to 8-9 tys. testów - mówił Morawiecki.

Premier mówił, że sprzęt ochrony osobistej jest bardzo ważnym aspektem walki z koronawirusem. - Dzisiaj mamy tego sprzętu cały czas jeszcze za mało, ale staramy się pozyskać go ze wszystkich kierunków świata i staramy się odtworzyć produkcję krajową, zwłaszcza jeśli chodzi o szycie odzieży ochronnej - powiedział.

- Przede wszystkim pozyskujemy nowe ilości maseczek, fartuchów ochronnych, kombinezonów, gogli i respiratorów. Do Polski przyjechał transport 165 respiratorów z 1000 nowych zamówionych - przekazał.

W trakcie wystąpienia premier Morawiecki mówił też, że Polska wysłała specjalistów - misję ratowników wojskowych - do Włoch. - Stamtąd płyną ogromne podziękowania. Szykujemy również taką misję do innych krajów. Jak tłumaczył dzięki takim misjom Polska zyskuje doświadczenie w walce z wirusem. - Wiemy, w jaki sposób budować szpitale polowe; gdzie je tworzyć, czy powinny być w wielkich halach czy raczej w odosobnionych, mniejszych gabarytowo budynkach - mówił Morawiecki.

 - Staramy się uprzedzać bieg wydarzeń. To dlatego też tworzymy nowe miejsca na oddziałach zakaźnych, tworzymy nowe oddziały zakaźnego, to dlatego utworzonych zostało 20 szpitali jednoimiennych - powiedział szef rządu.

Sprawy gospodarcze

Premier ocenił, że kryzys zdrowotny na całym świecie przekształca się w kryzys gospodarczy. - Chcemy, aby świat był bez rajów podatkowych, to wielkie polskie wezwanie, poprzez które chcemy spowodować, aby w budżecie państw i w budżecie Unii Europejskiej były środki na walkę z koronawirusem - zaznaczył premier.

W tym kontekście dodał, że Unia Europejska musi zbudować bardzo odważny pakiet. - Musimy wrócić do polskich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, od śladu węglowego czy od wielkich korporacji międzynarodowych. Te wpływy do budżetu UE mogą spowodować, że zwiększy się on o dziesiątki miliardów rocznie na walką z koronawirusem - tłumaczy premier.

W informacji na temat Tarczy Antykryzysowej powiedział: - Na dzień dzisiejszy 200 tysięcy firm w Polsce już złożyło wniosek do odpowiednich instytucji. Te wnioski są już rozpatrywane i na koniec tego tygodnia spodziewamy się 280 tysięcy takich wniosków.

Wykop Skomentuj159
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości