149 obserwujących
7795 notek
20521k odsłon
1880 odsłon

Koronawirus - raport dnia. Aplikacja pomoże ocenić ryzyko zakażenia COVID-19

Lekarze walczą z epidemią koronawirusa na całym świecie. Fot. PAP
Lekarze walczą z epidemią koronawirusa na całym świecie. Fot. PAP
Wykop Skomentuj51

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 435 nowych zakażeniach koronawirusem i o kolejnych 22 zgonach. W sumie potwierdzono dotąd 4848 przypadków i 129 zgonów.

Kolejne wtorkowe informacje resortu w ciągu dnia mówiły o 119, 134 i 182 nowych przypadkach, a także o czterech i 18 zgonach. Łącznie to 435 nowych przypadków koronawirusa oraz 22 zgony. 

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim 1247, a najmniej w woj. lubuskim – 62.

Wczoraj resort informował o 311 nowych zakażeniach i 13 zgonach. W niedzielę MZ poinformowało o 268 przypadkach i o dziesięciu zgonach. Na świecie potwierdzono już w sumie 1,3 mln zakażeń, a liczba ofiar przekroczyła 70 tysięcy. 

Aplikacja oceni ryzyko zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia udostępniło kolejne rozwiązanie technologiczne wspierające obywateli w stanie epidemii w Polsce. Aplikacja „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” pomaga ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to krótki wywiad elektroniczny zbudowany w oparciu o narzędzie COVID-19 Risk Assessment firmy Infermedica. Narzędzie to zostało dostosowane do potrzeb Ministerstwa Zdrowia (MZ) przez ekspertów Departamentu Rozwoju Systemu e-zdrowie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), którzy bezpośrednio współpracowali z wrocławską firmą.

Jak działa system „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19”?

Osoby, które zaniepokoiło wystąpienie objawów sugerujących możliwość zakażenia koronawirusem przy pomocy prostego i intuicyjnego formularza w krótkim czasie otrzymują wstępną ocenę swojego stanu oraz co ważne, rekomendacje dalszych działań. Formularz prowadzi pacjenta przez zestaw pytań opartych na standardach wywiadu lekarskiego, a każde pojawiające się pytanie jest zależne od poprzednich odpowiedzi.

Użytkownik opisuje swoje objawy, a system zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia koronawirusem oraz występowania innych chorób. Analiza odpowiedzi podpowiada użytkownikowi, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych. Rekomendacje dot. dalszych zachowań pacjenta przy poszczególnych poziomach ryzyka opracowane zostały w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym (GIS). Należy jednak pamiętać, że wywiad taki nie jest poradą, konsultacją ani diagnozą lekarską. Ma on charakter wyłącznie informacyjny, gdyż tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

Rozwiązanie „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” działa na najpopularniejszych przeglądarkach, tj. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari, można z niego korzystać także na urządzeniach mobilnych.

Wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń

Przedsiębiorcy złożyli wnioski o rządowe wsparcie na dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla prawie 140 tys. pracowników – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 672 mln zł.

Jednym z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, uruchomionym w ramach tarczy antykryzysowej, jest dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że takich wniosków w całym kraju wpłynęło do wojewódzkich urzędów pracy 3765. Dotyczą one ponad 51 tys. pracowników objętych wsparciem w razie przestoju ekonomicznego i prawie 89 tys. w przypadku obniżonego wymiaru czasu pracy. Łącznie to prawie 140 tys. osób.

W sumie kwota dofinansowania na wynagrodzenia i na pokrycie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników należnych od pracodawcy, o którą wnioskują przedsiębiorcy z tytułu przestoju ekonomicznego, to ponad 186 mln złotych. W przypadku obniżonego wymiaru czasu pracy to już prawie 486 mln złotych. Łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 672 mln zł.

Mikroprzedsiębiorcy złożyli także 35066 wniosków o pożyczki na łączną kwotę 175 mln 330 tys. zł.

Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń należy złożyć do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Wnioski przedsiębiorcy mogą składać bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem platformy praca.gov.pl.

Rząd w Sejmie broni nowej "tarczy"

- Nasze działania mają charakter wyprzedzający, stopniowo dokładamy kolejne rozwiązania, przewidujące pomoc dla firm i pracowników - argumentowali w Sejmie przedstawiciele rządu na zakończenie I czytania kolejnego pakietu propozycji "tarczy antykryzysowej"

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, odpowiadając na pytania, zadane w czasie debaty w I czytaniu odpierał zarzuty opozycji, dotyczące m.in. zbyt małej skali pomocy.

Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości