149 obserwujących
7794 notki
20519k odsłon
2898 odsłon

Akcja KGHM. Największy samolot świata przywiezie 400 ton środków do walki z koronawirusem

Antonow An-225. Fot. Alex Beltyukov/CC BY-SA 3.0
Antonow An-225. Fot. Alex Beltyukov/CC BY-SA 3.0
Wykop Skomentuj71

Największy transportowy samolot świata po Wielkanocy przywiezie do Polski 400 ton sprzętu do walki z koronawirusem.

Na pokładzie samolotu znajdzie się nawet siedem milionów masek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic zakupionych przez KGHM i Lotos - poinformowała spółka KGHM Polska Miedź. 

„Na zlecenie rządu zorganizowaliśmy największy samolot świata wyładowany sprzętem zabezpieczającym. W jeden samolot wchodzi 10 dreamlinerów” - napisał na Twitterze prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.


Spółka podała, że Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata, wyląduje na lotnisku w Warszawie we wtorek 14 kwietnia. Przywiezie do Polski środki niezbędne do walki z koronawirusem. 

„Na wypełnionym po brzegi pokładzie, mieszczącego aż 400 ton ładunku samolotu, znajdzie się nawet 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic” - poinformował KGHM. 


Transport na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przygotowały spółki KGHM Polska Miedź i Lotos. 

– Nasze międzynarodowe wieloletnie relacje handlowe i zdecydowana postawa premiera Mateusza Morawieckiego pozwalają nam na skuteczne zakupy i przewiezienie środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego. To towar pożądany na całym świecie – powiedział Marcin Chludziński.

Będzie to kolejny transport realizowany na zlecenie KGHM Polska Miedź. – Transporty organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych z naszych środków to około 15 mln usd – powiedział Chludziński.

– Przygotowujemy się do transportu sprzętu medycznego na wielką skalę, który pomoże w walce z koronawirusem – mówi Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy LOTOS. – Tak  skomplikowaną operację logistyczną udaje nam się realizować w krótkim czasie dzięki dobrej współpracy spółek Skarbu Państwa z polskim rządem i Ministerstwem Aktywów Państwowych. Akcje takie jak ta dobitnie pokazują, że jednak kapitał ma narodowość. To nie pierwsza inicjatywa jaką LOTOS kieruje do służby zdrowia. Do tej pory wsparliśmy już finansowo m.in. wszystkie szpitale zakaźne w całym kraju - dodaje Majewski.

Antonow An-225 Mrija to największy samolot na świecie - ma ponad 84 metry długości, jego rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-piętrowemu budynkowi. W ładowni mieści blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 400 ton. Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie – w 2003 i w 2005 roku. 

KW

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości