149 obserwujących
7794 notki
20520k odsłon
3331 odsłon

30 ofiar koronawirusa w ciągu doby w Polsce. Szumowski: Epidemia może trwać miesiącami

Bilans dnia walki z koronawirusem z ostatniej doby: 30 ofiar śmiertelnych, 357 nowych zakażeń. Fot. Tomasz Wojtasik
Bilans dnia walki z koronawirusem z ostatniej doby: 30 ofiar śmiertelnych, 357 nowych zakażeń. Fot. Tomasz Wojtasik
Wykop Skomentuj237

8 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 ofiarach śmiertelnych w ciągu ostatniej doby i 357 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Łukasz Szumowski ostrzegał, że koniec epidemii może nastąpić w grudniu, ale niewykluczone, że będzie to bardziej odległy termin. 

Zakażenia i zgony w Polsce na koronawirusa 

O godzinie 18 w środę resort zdrowia podał najnowsze statystyki zachorowań i zgonów na COVID-19. Odnotowano 205 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na podstawie testów. Do grupy tej zaliczono: 67 osób z woj. mazowieckiego, 42 osób z woj. łódzkiego, 18 osób z woj. małopolskiego, 18 osób z woj. podlaskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego,  4 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. pomorskiego. Wliczając liczbę zachorowań z porannego komunikatu, 357 kolejnych osób uzyskało wynik pozytywny w ciągu ostatniej doby. 


Niestety, 30 osób zakażonych zmarło w ciągu ostatniej doby - większość pacjentów zmagała się z chorobami współistniejącymi. Wskaźnik zgonów na koronawirusa w Polsce wzrósł do 159 osób. Pacjentów z rozpoznanym COVID-19 jest łącznie 5205. 


Koronawirus na świecie 

Na świecie aktualna liczba chorych na koronawirusa zbliża się do 1,5 miliona. Zmarło 87435 osób, ponad 319 tys. zostało wyleczonych z zarazy. Największe śmiertelne żniwo koronawirus zbiera w Stanach Zjednoczonych - 418,4 tys. zachorowań oraz 14240 zgonów. W Europie najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w Hiszpanii, w której zachorowało 146,6 tys. pacjentów, a 14673 straciło życie.

We Włoszech jest 139,4 tys. przypadków ze stwierdzonym koronawirusem, 17669 ofiar śmiertelnych. Nadzieję w tym kraju odżywają za sprawą rekordu ozdrowiałych z zakażenia - od wtorku to grupa 2100 osób, a od początku pandemii 26 tys. chorych. Wielka Brytania odnotowała rekord zgonów na dobę od początku pandemii - straciło życie 938 osób, łącznie doszło do 7097 zgonów. 

Komisja Europejska zaproponuje przedłużyła zamknięcie granic państw członkowskich Unii Europejskiej do 15 maja. 

Kiedy zakończy się walka z koronawirusem?


Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka.


- Nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie. Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku - odpowiedział na pytanie wp.pl Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, daleko do końca zmagań służby zdrowia z wirusem z Wuhan. 

- Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej - dodał minister zdrowia. Szumowski przyznał, że bierze pod uwagę czarny scenariusz i jest przygotowany na działania w perspektywie roku. 

Premier Mateusz Morawiecki i szef NBP Adam Glapiński przedstawili założenia drugiej tarczy, tzw. Tarczy Finansowej. Ma ona na celu uratowanie miejsc pracy i wsparcie subwencjami dla przedsiębiorców. Według wyliczeń rządu, Tarcza Finansowa to 100 mld złotych wsparcia dla polskiej gospodarki. Sprawdź, co premier Morawiecki mówił o nowych rozwiązaniach dla firm. 

GW

Wykop Skomentuj237
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości