Zagrodzony wjazd do lasu. fot. PAP
Zagrodzony wjazd do lasu. fot. PAP

Otwarcie galerii, lasów i parków? Sasin zdradził, jakie ograniczenia mogą być zniesione

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 65

- Będziemy informować o tym, jakie ograniczenia będą zdjęte: to rzeczywiście może być korzystanie z terenów zielonych, może to dotyczyć handlu, otwarcia części sklepów w galeriach handlowych - zdradził wicepremier Jacek Sasin.

Rząd planuje stopniowe odmrażanie polskiej gospodarki od 19 kwietnia. Tuż przed świętami premier Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli, że po 19 kwietnia rząd zamierza łagodzić niektóre restrykcje.

Na czym miałoby to polegać? Jacek Sasin uchylił rąbka tajemnicy w Polsat News. 

- Intencją rządu jest zmniejszenie restrykcji związanych ze stanem epidemii - szczegółowe plany zostaną przedstawione do końca tygodnia i mogą obejmować m.in. otwarcie części sklepów, w tym odzieżowych, w galeriach handlowych - powiedział minister aktywów państwowych. 

Sasin potwierdził również to, co we wtorek do południa mówił rzecznik rządu Piotr Muller. Rząd rozważa bowiem, by w pierwszej kolejności otworzyć dla Polaków tereny zielone - lasy, parki czy skwery.  

- Przyglądamy się i analizujemy sytuację. Decyzje, które będziemy podejmować, będą zgodne z rekomendacjami ministra zdrowia. W tej chwili ostatecznych decyzji nie ma, muszą one zapaść w kolejnych dniach - powiedział wicepremier Sasin. Decyzje powinny pojawić się w środę lub czwartek.

Sasin był także pytany, jak wyglądają przygotowania Poczty Polskiej do wyborów korespondencyjnych odparł, że "przygotowania idą pełną parą". Mówił, że podstawą do tych przygotowań są obowiązujące przepisy "mówiące o konieczności przygotowania się do korespondencyjnego głosowania ogromnej rzeszy Polaków - seniorów powyżej 60 roku życia".

Przekonywał, że "dzisiaj nie ma żadnej, zgodnej z konstytucją drogi odwołania czy przesunięcia wyborów prezydenckich". Sasin ocenił, że nie ma dzisiaj żadnych podstaw, żeby wprowadzać stan nadzwyczajny.

Zgodnie z decyzjami rządu od 1 kwietnia wprowadzone zostały znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się. Zamknięte zostały parki, place zabaw, a Polacy nie mogą przemieszczać się w celach innych niż zawodowe czy konieczne do załatwiania niezbędnych potrzeb życiowych.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości