Sejm RP. Obywatelski projekt ustawy o ochronie mienia bezdziedzicznego „STOP 447” trafił do dalszych prac. Fot. PAP/Leszek Szymański
Sejm RP. Obywatelski projekt ustawy o ochronie mienia bezdziedzicznego „STOP 447” trafił do dalszych prac. Fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm skierował projekt STOP 447 do komisji sprawiedliwości

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 141

Obywatelski projekt ustawy o ochronie mienia bezdziedzicznego „STOP 447” trafił do dalszych prac. 

Projektem zajmą się komisje sprawiedliwości i praw człowieka - zdecydował w głosowaniu Sejm. Większość sejmowa nie zgodziła się na odrzucenie projektu w I czytaniu. 

Podczas pierwszego czytania projektu w środę zgłoszono wnioski o odrzucenie projektu oraz o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania bez odsyłania do komisji. 

W głosowaniu posłowie nie zgodzili się na odrzucenie w I czytaniu projektu ustawy; za odrzuceniem było 179 posłów, przeciw 259, a 15 osób wstrzymało się od głosu. Sejm nie zgodził się też na bezzwłoczne przystąpienie do II czytania; za tym wnioskiem było 26 posłów, przeciw - 420, od głosu wstrzymało się 7 osób. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że odrzucenie tego wniosku oznacza skierowanie projektu do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. 

STOP 447 

Obywatelski projekt ustawy o ochronie własności w Polsce przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego („Stop 447”) poparło 200 tys. obywateli w odpowiedzi na amerykańską ustawę „Just 447”. Reprezentant Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przekonywał podczas środowej debaty w Sejmie, że ewentualna realizacja „bezpodstawnych roszczeń majątkowych wysuwanych wobec naszego kraju, oznaczałaby gospodarcze trzęsienie ziemi”.

Sejm, STOP 447
Projektem STOP 447 zajmą się komisje sprawiedliwości i praw człowieka - zdecydował w głosowaniu Sejm. Fot. PAP/Leszek Szymański 
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapewnił, że problem mienia bezspadkowego w Polsce „faktycznie nie istnieje”. Według niego, ustawa 447 nie wiąże się z powstaniem żadnych konkretnych roszczeń wobec jakiegokolwiek kraju i nie przewiduje sankcji. – Dlatego straszenie polskiego społeczeństwa ustawą 447 przez część środowisk politycznych, oceniam jako wysoce nieodpowiedzialne. Jest dla nas jasne, że temat ten jest traktowany dla tego środowiska jako paliwo polityczne i sposób zbudowania poparcia politycznego – mówił Mularczyk. 

Według Roberta Kropiwnickiego (KO) projekt „nie nadaje się do dalszych prac”; poseł złożył wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu podkreślając, że „mienie bezdziedziczne w Polsce jest uregulowane”. – Wiemy kto je odziedziczył, najczęściej był to Skarb Państwa, i Skarb Państwa jest jego właścicielem. I nie ma problemu z mieniem bezdziedzicznym – ocenił poseł. – Robienie takiej ustawy, jest działaniem, które ma nas skonfliktować z różnymi środowiskami – dodał. 

PSL-Kukiz'15: Dać projektowi szansę 

Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz15) zaproponował, aby projektowi „dać szansę” i skierować do dalszych prac w komisji. Zwrócił uwagę, że to projekt obywatelski, wzorowany na projekcie ustawy „Anty447”, który w poprzedniej kadencji Sejmu złożył klub Kukiz'15. 

Wiceszef koła Konfederacja i kandydat partii na prezydenta Krzysztof Bosak podkreślił, że jego ugrupowanie oczekujemy poważnej dyskusji, a nie zaprzeczania istnienia problemu. – Ochrona polskiej własności nie jest antysemityzmem. Poparcie tej ustawy jest obowiązkiem każdego szanującego i chroniącego polską własność polskiego parlamentarzysty – przekonywał. Poseł zarzucił MSZ, że milczało, kiedy w Ameryce była uchwalona ustawa 447. Zauważył, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki „za każdym razem, jak pojadą do Ameryki, milczą na ten temat”. 

Lewica do prawicy: Szczujecie na obcych 

Maciej Konieczny (Lewica) ocenił, że posłowie Konfederacji nie interesują się tym, że w ramach reprywatyzacji „od lat wyrzuca się ludzi z domów i robią to Polacy, na podstawie polskiego prawa i decyzji polskich sądów”. – Tym się nie zajmujecie, bo was nie interesuje ludzka krzywda, was interesuje tylko szczucie na obcych – mówił do posłów Konfederacji. Przekonywał, że Polska jest niepodległym krajem, a nie „amerykańską kolonią”, a „skrajna prawica chce rozpętać antysemicką kampanię”. 

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała w środę PAP, że klub PiS opowiada się za skierowaniem projektów obywatelskich, w tym „STOP447”, do dalszych prac w komisjach. – O tym czy dany projekt uzyska nasze poparcie, będzie można mówić po zakończonych pracach w komisjach i niezbędnych analizach – poinformowała.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka