149 obserwujących
7799 notek
20533k odsłony
3642 odsłony

Obrady Sądu Najwyższego odroczone. Zaradkiewicz prosi o pomoc prezydenta

Kamil Zaradkiewicz ogłosił nowe decyzje ws. obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Fot. PAP/Marcin Obara
Kamil Zaradkiewicz ogłosił nowe decyzje ws. obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. Fot. PAP/Marcin Obara
Wykop Skomentuj266

Pełniący obowiązki I Prezesa SN Kamil Zaradkiewicz zwróci się do Andrzeja Dudy o zmianę regulaminu w Sądzie Najwyższym. Powód? Kontrowersje w sprawie różnych interpretacji o wyborze kandydatów na najważniejszy urząd sędziowski w Polsce. Zaradkiewicz odroczył też obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. 

- W dotychczasowym procedowaniu ujawniły się rozbieżne interpretacje obowiązujących przepisów, a także stanowiska co do ich stosowania. To zaś, co ze smutkiem konstatuję, prowadzi do pogłębiania sporów i może skutkować kwestionowaniem prawidłowych realizacji czynności dokonywanych podczas zgromadzenia ogólnego, w tym w szczególności przedstawienia kandydatów na stanowisko I prezesa SN - uzasadnił swoją decyzję Kamil Zaradkiewicz

- W dotychczasowym procedowaniu ujawniły się rozbieżne interpretacje obowiązujących przepisów, a także stanowiska co do ich stosowania. To zaś, co ze smutkiem konstatuję, prowadzi do pogłębiania sporów i może skutkować kwestionowaniem prawidłowych realizacji czynności dokonywanych podczas zgromadzenia ogólnego, w tym w szczególności przedstawienia kandydatów na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego - zakomunikował Zaradkiewicz. 

Dlatego też pełniący obowiązki I Prezesa SN zwróci się do Andrzeja Dudy o niezwłoczną zmianę regulaminu urzędowania Sądu Najwyższego. O tym kroku i odroczeniu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego bez podanego terminu poinformowała "Iustitia". 

Przypomnijmy, że we wtorek sędziowie Sądu Najwyższego wybrali komisję skrutacyjną i wskazali kandydatów, którzy mogą ubiegać się o funkcję po tym, gdy 30 kwietnia wygasła kadencja prof. Małgorzaty Gersdorf.

Zgodę na kandydowanie wyrazili sędziowie: Tomasz Artymiuk (zebrał 12 zgłoszeń), Leszek Bosek (4), Tomasz Demendecki (11), Małgorzata Manowska (17), Joanna Misztal-Konecka (2), Piotr Prusinowski (6), Marta Romańska (9), Adam Tomczyński (1), Włodzimierz Wróbel (6) oraz Dariusz Zawistowski (6). Nie wyrazili jej natomiast: Joanna Lemańska (1), Krzysztof Rączka (1), Krzysztof Staryk (1), Aleksander Stępkowski (3), Krzysztof Wiak (1), Paweł Wiliński (1), Kamil Zaradkiewicz (2) i Grzegorz Żmij (1).

"Starzy" sędziowie Sądu Najwyższego - powołani tam przed wejściem w życie ustaw sądowych - argumentowali, że Zaradkiewicz arbitralnie powołał komisję skrutacyjną. Do tej grupy należy 55 sędziów, zaś "nowych" jest 42 - każdy otrzymał po jednym głosie na mocy nowelizacji ustawy o SN. Ustawodawca zamierzał zapobiec spodziewanej obstrukcji w obradach. 


Niektórzy z opozycyjnych sędziów do nowego kierownictwa chwalą decyzję Zaradkiewicza o odroczeniu terminu obrad Zgromadzenia Ogólnego. - Cieszę się bardzo, że przewodniczący uznał, że trzeba to przerwać i pewnie zacząć to jakoś od początku. Wracamy do początku i może wreszcie w sposób legalny zrobimy to co powinniśmy zrobić, czyli zapewnić stabilność w Sądzie Najwyższym - tłumaczył Włodzimierz Wróbel z Izby Karnej SN. 

- Kiedyś sędziowie Sądu Najwyższego w razie wątpliwości interpretacyjnych nie prosili Prezydenta o ich rozstrzygnięcie, bo to ich zadanie. Ale idzie nowe - krytykował Zaradkiewicza prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. 

GW

Wykop Skomentuj266
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo